Rrëzohet avioni ushtarak amerikan, të gjithë personat në bord dyshohet se kanë vdekur

Periskopi.com Lajme

Një njësi marine prej pesë personash, përfshirë pilotin, dyshohet se kanë vdekur pasi avioni i tyre ushtarak u rrëzua në shkretëtirën e Kalifornisë.

MV-22B Osprey u rrëzua në Imperial County pranë autostradës 78 dhe qytetit Glamis – 30 milje në veri të kufirit meksikan dhe 150 milje në lindje të San Diego.

Avioni i përkiste Krahut të 3-të të Avionëve Detarë, me seli në Miramar, San Diego.

Thashethemet se avioni mbante materiale bërthamore janë hedhur poshtë.

Rrëzimi u konfirmua nga Objektet Ajrore Detare El Centro.

“Ne mund të konfirmojmë se një avion që i përkiste krahut të 3-të të aeroplanit detar u rrëzua pranë Glamis, CA”, thanë ata në faqen e tyre në Facebook.

“Në kundërshtim me raportet fillestare, nuk kishte asnjë material bërthamor në bordin e avionit. Më shumë informacion do të vihet në dispozicion sapo ta marrim.”

Zyrtarët besojnë se të paktën pesë persona ndodheshin në bord në momentin e përplasjes.

Hetuesit kanë supozuar se të gjithë pasagjerët kanë vdekur, sipas reporterit të FOX 5, Malik Earnest.