Rrëzohet stadiumi i futbollit në Kili, ka tifozë të lënduar

Rrëzohet stadiumi i futbollit në Kili, ka tifozë të lënduar

Katër persona kanë mbetur të plagosur pasi një pjesë e stadiumit ka rënë papritur në Kili.

Është raportuar se katër persona janë lënduar në stadiumin Monumental të Kilit pasi strukturat metalike të stadiumit ranë gjatë seancës stërvitore të klubit Colo Colo të premten, përcjellë Periskopi.

Pavarësisht se nuk ishte një ndeshje konkurruese, tribunat ishin të mbushura me tifozë, duke brohoritur me pasion ndaj skuadrës së tyre.

Disa mbështetës tepër të etur vendosën të ngjiteshin në shtyllat e vendosura menjëherë pas seksionit të uljes ku qëndronin tabelat reklamuese, për të provuar të merrnin një pamje më të mirë.

Mund të ketë qenë pesha e tifozëve që ka kontribuar në shembjen e strukturës, por ka më shumë gjasa të jetë shkaktuar nga problemet infrastrukturore ekzistuese.

Pasi një pjesë e tribunës ra, klubi vendosi të pezullojë stërvitjen dhe lojtarët u kthyen në dhomat e zhveshjes.

Raportet zyrtare ende nuk janë publikuar duke detajuar numrin e saktë të viktimave, megjithëse shifrat besohet të jenë të ulëta. Ka të ngjarë të ketë një hetim se si stadiumi u shemb kaq papritur.

VIDEO

Shpërndaje në: