Rudiger: Bëj tifo për Sierra Leonen nga Londra

Periskopi.com Sporti

Thomas Tuchel e përshkroi mbrojtësin e tij si një ‘lider agresiv’ në fushë, por larg saj ai ka një anë të butë.

Antonio Rudiger ka zbuluar se ai po mbështet Sierra Leonen në fushatën e tyre të Kupës së Kombeve Afrikane (Afcon) në një përpjekje për të qëndruar i lidhur me vendin e prindërve të tij.

Nëna e tij Lily u detyrua të largohej nga Sierra Leone pas luftës civile në 1991 dhe lindi fëmijën e saj në Gjermani, ku më pas u vendos.

I rritur në zonën e re Neukolln të Berlinit, gjermani është bërë një nga mbrojtësit më të mirë në botë. Megjithatë, ai mbetet i lidhur me rrënjët e tij përmes futbollit dhe punës së tij bamirëse.

Çfarë ka thënë Rudiger për Afcon?

“Sigurisht që po bëj tifo për Sierra Leone nga Londra”, tha Rudiger për GOAL. “Jam në kontakt të rregullt me ​​një ose dy nga lojtarët përmes Instagramit. Në fakt kaloj shumë mirë me Kei Kamara.

“Unë mendoj se mentaliteti i skuadrës është me të vërtetë i jashtëzakonshëm. Ata janë të gjithë personazhe të mrekullueshëm që shkojnë në çdo ndeshje. Vetëm 0-0 kundër Algjerisë ishte një sukses i madh – ata mund të fitojnë vetëm në disa ndeshjet e ardhshme.

“Ata u mbrojtën jashtëzakonisht mirë dhe kanë një portier të klasit botëror në Mohamed Kamara. Për fat të mirë djemtë nuk luajnë më deri të dielën, kështu që unë mund t’i shikoj të gjitha në TV përsëri pas ndeshjes sonë kundër Manchester City.”

Për çfarë tjetër lidhet Rudiger me Sierra Leone?

Rudiger është i përfshirë në organizatën e ndihmës për fëmijë BigShoe në Lunsar. Javët e fundit, Rudiger ka mundësuar që fëmijët me këmbë të dëmtuara të trajtohen përmes operacioneve të kushtueshme, por që ndryshojnë jetën.

Simbolikisht ai ka ndihmuar njëmbëdhjetë fëmijë, numri i lojtarëve në një ekip futbolli. Krahas kësaj, ai i ka dërguar secilit një fanellë të Chelseat me emrin Rudiger në anën e pasme.

Ai tha: “Çdo fëmijë ka ëndrra, por jo të gjithë kanë mundësinë t’i ndjekin ato – unë dua ta ndryshoj këtë!

“Nëpërmjet futbollit më është dhënë mundësia të ndihmoj të tjerët dhe të bëj më të mirë jetën e këtyre fëmijëve dhe familjeve të tyre, edhe mua më gëzon të shoh fëmijët duke buzëqeshur në foto.

“Unë jam shumë i lidhur me shtëpinë time të dytë. Kemi planifikuar më shumë projekte. Vizita ime e parë në Sierra Leone pesë vjet më parë më mësoi mbi të gjitha se gjithçka që supozohet se e quajmë ‘problem’ këtu në Evropë nuk është në të vërtetë fare problem”, ka deklaruar ndër të tjerash Rudiger.