Rusia mobilizon të burgosurit: Liria në këmbim të luftës

Rusia mobilizon të burgosurit: Liria në këmbim të luftës

Ka gjithnjë e më shumë prova se Rusia po dërgon të dënuar nga burgjet dhe kolonitë në luftën në Ukrainë.

Atyre u premtohet liria dhe paratë dhe shpeshherë shkojnë në vijën e frontit të papërgatitur për atë që i pret, njofton Deutsche Vele.

Prej kohësh dyshohet se Rusia dërgon në luftë edhe të burgosur, të cilët kështu “blejnë” lirinë. Këtë javë, një video u shfaq për ta mbështetur këtë.

Në kanalet Telegram, mbështetësit e liderit të burgosur të opozitës Alexei Navalny shpërndanë një video që supozohet se e kishte origjinën nga një koloni burgu.

Atje, një burrë rekruton të burgosurit e rreshtuar për në front. Burri është tullac dhe me një uniformë ushtarake si ulliri me një shenjë që të kujton çmimin “Hero i Federatës Ruse”, që është nderimi më i lartë në Rusi.

Shumë e njohën njeriun si biznesmenin kontrovers Yevgeny Prigozhin, një person i afërt me Kremlinin, i cili besohet se drejton në të vërtetë ushtrinë private mercenare “Wagner”.

Lufta është e vështirë, thotë njeriu në video, duhen njerëzit për të luftuar. Prandaj ai u premton të burgosurve liri dhe para nëse shkojnë në front për gjysmë viti.

“Prigozhin bën një përpjekje dhe personalisht viziton kolonitë penale,” tha për DW në gusht Olga Romanova, kryetare e organizatës për të drejtat e njeriut “Rusia Behind Bars”. Ajo pretendoi se të burgosurit rusë ishin në front për herë të parë në mes të korrikut afër Lugansk.

Romanova vlerëson se mund të ketë deri në 60.000 të burgosur në luftime tani, që do të ishte një përqindje e madhe – çdo i dhjetë i dënuar.

Thuhet se në mesin e luftëtarëve të rinj janë edhe kriminelë të rëndë. Por edhe njerëz si Ruslan, një i ri që sapo kishte mbushur njëzet vjeç dhe ishte përfshirë në krime të vogla. Kushërira e tij Svetlana i tha DW se Ruslan ishte në mesin e rreth shtatëdhjetë personave në një burg që u regjistruan për luftë në fillim të korrikut.

Përndryshe i riu do të lirohej nga burgu në më pak se një vit. Svetlana thotë se një i afërm ka telefonuar në gusht dhe ka kërkuar që të “shpëtohet” urgjentisht nga Ukraina. Ajo tashmë ka apeluar në Prokurorinë e Shtetit, por pa sukses.

Në Rusi, disa nacionalistë dhe gazetarë bëjnë thirrje me zë të lartë për një mobilizim të përgjithshëm pas sukseseve të ushtrisë ukrainase në afërsi të Kharkiv. Kremlini, nga ana tjetër, ende i qëndron versionit se një “operacion special ushtarak” është duke u zhvilluar dhe jo një luftë.

Udhëheqësi çeçen Ramzan Kadyrov propozoi të enjten një lloj mobilizimi rajonal, sipas të cilit çdo rajon do të gjente “të paktën një mijë vullnetarë” dhe do t’i trajnonte dhe pajisnin ata. Kjo do t’i jepte vendit 85.000 njerëz, që është “pothuajse një ushtri”, shkroi Kadyrov në Telegram.

Një shifër e ngjashme prej 90.000 deklaroi një përfaqësues i Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës kur vlerësoi në televizion në fund të gushtit se sa njerëz synon të mobilizojë Rusia shtesë. Kievi vlerëson se Rusia ka dërguar gjithsej 160.000 ushtarë dhe luftëtarë në Ukrainë deri më tani.

Në gusht, gazeta ruse Komersant shkroi se vullnetarët nga Rusia përbëjnë rreth dyzet njësi. Rekrutimi i gjakut të freskët për luftën bëhet edhe në zonat e pushtuara të Ukrainës.

Së fundmi, presidenti Vladimir Putin ka urdhëruar që ushtria e rregullt të forcohet me rreth 130 mijë vetë dhe ky dekret i tij do të hyjë në fuqi në fillim të vitit të ardhshëm.

Por duket se rusët kanë nevojë për njerëzit shumë më shpejt. Megjithëse shifrat e sakta mbahen nga publiku, pala ukrainase vlerëson se rreth 50.000 ushtarë rusë vdiqën në luftë. Vlerësimet e Pentagonit janë më modeste, duke arritur në 20.000 luftëtarë rusë të vrarë muajin e kaluar, por Moska hesht për këtë.

Siç thotë Olga Romanova, këtu hyjnë në lojë të burgosurit nga burgjet dhe kolonitë penale ruse, të cilët dërgohen në vijën e parë të frontit edhe pse janë të trajnuar dobët.

Romanova thotë se të burgosurit zakonisht janë të gatshëm të shkojnë në luftë.

“Për ta, e vetmja mundësi për të filluar një jetë të re është shpesh të shkojnë dhe të marrin jetën e njerëzve të tjerë”, shton ajo.

Shpërndaje në: