Secila fjalë nga fjalimi i jashtëzakonshëm që CR7 e dha për bashkëlojtarët, para ndeshjes me Newcastlen

Periskopi.com Sporti

Cristiano Ronaldo mbajti një fjalim për shokët e tij të skuadrës në Manchester United, para rikthimit të tij në “Old Trafford” në fundjavë, dhe tani është zbuluar se çfarë tha ai.

Kishte shumë bujë rreth kthimit të Ronaldos në United të shtunën, dhe ai bëri një paraqitje gati perfekte, duke shënuar dy herë në fitoren 4-1.

Përveç aftësisë së tij për të shënuar, tifozët janë me shpresë se 36-vjeçari do të ketë një ndikim të madh te shokët e tij të skuadrës.

Ronaldo gjithashtu mbajti një fjalim para ndeshjes kundër Newcastle, për të frymëzuar pjesën tjetër të ekipit të United, dhe tani ne e dimë saktësisht se çfarë u tha atyre.

“Fjalimi i Ronaldos ishte shumë i fuqishëm dhe ngritës. I gjithë grupi i lojtarëve dhe stafit stërvitor dëgjuan në heshtje,” tha një burim për Sun.

“Ai u tha shokëve të tij të skuadrës:‘ Unë jam kthyer në Man United për dy arsye.

“E para është sepse e dua klubin. E dyta është se e dua mentalitetin fitues që lind në radhët e këtij klubi.

“Unë nuk jam kthyer për të qenë një nxitës i tifozëve. Nëse ju djema doni të keni sukses, atëherë kam nevojë që ju ta doni këtë klub nga zemra.

“‘Duhet të hani, të flini dhe të luftoni për këtë klub. Pavarësisht nëse luani apo nuk luani, ju duhet të mbështesni shokët tuaj të skuadrës dhe gjithmonë të jepni 100 për qind për klubin.

“‘Unë jam këtu për të fituar dhe asgjë tjetër. Fitorja na sjell lumturi. Unë dua të jem i lumtur, po ju?’”

Kur Ronaldo u largua nga klubi në 2009, për t’u bashkuar me Real Madridin për një tarifë rekord botërore, ata sapo kishin fituar titullin e tretë të ligës radhazi, dhe kishin arritur finalet e Ligës së Kampionëve, duke fituar një.

Ronaldo pranoi se klubi kishte ‘rënë’ që kur njeriu që e ndihmoi të bindej që të kthehej ishte pensionuar, por mbështeti lojtarët aktualë për të sjellë suksesin përsëri.

“Ju të gjithë jeni lojtarë të mrekullueshëm dhe unë besoj në ju, përndryshe nuk do të isha kthyer,” thuhet se ka shtuar ai.

“Tifozët do t’ju mbështesin, nëse jepni më të mirën. Unë thjesht dua të krijoj një mentalitet fitues, kështu që kur të dal në pension një ditë, mentaliteti fitues do të mbetet, dhe ky grup lojtarësh do të dominojë futbollin, ashtu siç bëmë në e kaluara.

“Unë do të bëj çmos për ekipin, por kam nevojë edhe për mbështetjen tuaj. A jeni gati për të luftuar? A jeni gati të lini gjithçka në fushë?”

Shpërndaje në: