Sekretet e gjuajtjeve të lira të Cristiano Ronaldos, si i kishte perfeksionuar derisa ishte në Man Utd

Periskopi.com Sporti

Kur Cristiano Ronaldo kishte arritur për herë të parë në Manchester United në vitin 2003, Ryan Giggs ishte ekzekutuesi i gjuajtjeve të lira. Por, Ronaldo sfidën e gjuajtjeve të lira e pa si askush tjetër. Ai gjithmonë dëshironte të provonte diçka të re.

Ai e bëri këtë çdo ditë pasi trajnohej me Giggs dhe Wayne Rooney. Ai gjithashtu dëshironte ta provonte kundrejt portierëve më të mirë në botë.

Ronaldo dëshironte të shënonte ndaj Edwin van der Sar. Ai foli me portierë të ndryshëm dhe i pyeste rreth psikikës së tyre: për të gjetur rrugën ku ata e kanë më të vështirën, raportoi “DailyMail”, transmeton Periskopi.

Njerëzit e përdorin për të vënë poshtë topin, largohen, dhe drejtohen për ta goditur . Ai solli një shfaqje dinamike. Ai vendos poshtë topin, koncentrohet në një shkallë të lartë, ai bën disa hapa të caktuar prapa në mënyrë që këmba e tij është në pozitën e përsosur për të qëlluar topin në objektivin e kërkuar.

Kur vendos ta goasë topin, mendon se e gjithë bota është dukë më shikuar ta bëjë më të mirën.

Ai gjuan topin në drejtime të ndryshme. Ndonjëherë goditjet e tij ngjasojnë me ato të Didier Drogbas. Shpesh herë thuhet se Ronaldo nuk e kishte parë topin derisa i drejtohej portës, por këtë e dëgjonte nga turma dhe një gjë e tillë kishte ndodhur kundër Spanjës.

Por momenti më interesant për Ronaldon mbetet goditja kundrejt portës së David James në vitin 2008, kur portieri i Portsmouthit vetëm e kishte shikuar topin dhe kishte qeshur./Periskopi/

 

Cristiano Ronaldo netted a superb free-kick for Portugal at the World Cup which secured a last-gasp 3-3 draw against Spain  The Portuguese captain took on challenges like nobody else while at Manchester United, according to Mike Phelan

Ronaldo surveys the scene prior to that goal in the Group B clash between Iberian neighbours in Sochi

The Real Madrid star uses his standing foot to ensure he is able to hit the ball in the sweet spot

Ronaldo addresses the ball in different ways and takes advantage of the new ones used today   The 33-year-old does not bend his runs too much, running straight on it like the old Brazilians

 

 

Shpërndaje në: