SHBA me bojkot diplomatik ndaj Olimpiadës, asnjë zyrtar amerikan në Lojërat e Pekinit

Periskopi.com Lajme

Administrata Biden pritet të njoftojë këtë javë se asnjë zyrtar i qeverisë amerikane nuk do të marrë pjesë në Lojërat Olimpike të Pekinit 2022, duke zbatuar një bojkot diplomatik të lojërave, raporton CNN që thirret në disa burime të ndryshme.

Lëvizja do të bëjë që SHBA-së t’i dërgojë një mesazh Kinës në skenën ndërkombëtare pa i penguar atletët amerikanë të konkurrojnë. Këshilli i Sigurisë Kombëtare, i cili ka diskutuar privatisht për bojkotin, nuk pranoi të komentojë.

Gjithsesi, nuk pritet një bojkot i plotë i Olimpiadës, që do të thotë se atletët amerikanë do të lejohen ende të garojnë. Hera e fundit që SHBA bojkotoi plotësisht Lojërat Olimpike ishte në vitin 1980 kur ish-presidenti Jimmy Carter ishte në detyrë.

Samiti virtual i muajit të kaluar ndërmjet Bidenit dhe presidentit kinez Xi Jinping – i parë si disa nga bisedimet diplomatike më kritike të presidencës së Biden-it – nuk dha ndonjë përparim të rëndësishëm në raportet mes vendeve. Megjithatë, ai shërbeu si një rifillim i favorshëm i marrëdhënieve pas përkeqësimit të mprehtë gjatë vitit të fundit të administratës Trump dhe armiqësisë së vazhdueshme ndaj administratës së Bidenit, duke përfshirë kur diplomatët amerikanë dhe kinezë që patën momente tensioni një samiti në Alaskë në mars të këtij viti.

Gjatë gjithë samitit të nëntorit, Biden dhe Xi u angazhuan në një “debat të shëndetshëm”, sipas një zyrtari të lartë të administratës Biden i pranishëm në diskutime. Biden ngriti shqetësime për të drejtat e njeriut, agresionin kinez ndaj Tajvanit dhe çështjet tregtare.

Pothuajse çdo çështje kryesore ku Biden është fokusuar – përfshirë adresimin e çështjeve të zinxhirit të furnizimit, ndryshimet klimatike, Korenë e Veriut dhe Iranin – ka një lidhje me Kinën. Dhe të dy vendet, të cilat kanë dy ekonomitë më të mëdha në botë, mbeten në mosmarrëveshje mbi tregtinë, agresionin ushtarak, infrastrukturën globale, shëndetin publik dhe të drejtat e njeriut.

Biden ka argumentuar prej kohësh se demokracitë mund të japin rezultate më efektive sesa autokracitë si Kina, dhe ai ka përdorur ligjin dypartiak të infrastrukturës për të treguar brenda vendit se si partitë politike në demokraci mund të punojnë së bashku.

Xi, ndërkohë, çimentoi konsolidimin e tij të pushtetit pasi Partia Komuniste Kineze miratoi një rezolutë historike që e ngriti atë në shtat me atë të dy paraardhësve të tij më të fuqishëm — Mao Ce Dun dhe Deng Xiaoping. Ai po përpiqet të kërkojë një mandat të tretë të paprecedentë në pushtet në Kongresin e 20-të të Partisë vjeshtën e ardhshme.