SHBA urdhëron familjet e ambasadorëve në Ukrainë që të largohen sa më shpejt

Periskopi.com Lajme

Departamenti Amerikan i Shtetit ka urdhëruar familjet e personelit të ambasadës amerikane që jetojnë në Ukrainë që të nisin evakuimin sa më shpejt të hënën.

Departamenti pritet gjithashtu t’u thotë amerikanëve në Ukrainë që javën e ardhshme të largohen me fluturime komerciale “ndërsa ato janë ende të disponueshme”, tha një zyrtar përDailyMail.com.

Kjo erdhi pasi Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken dhe ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov u takuan të premten në Gjenevë për bisedime të vështira mbi krizën në Ukrainë.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka parashikuar një luftë “në shkallë të gjerë” me Rusinë nëse superfuqia përpiqet të pushtojë qytetin industrial të Kharkiv-it – i cili ai beson se është një objektiv për shkak të popullsisë së tij të madhe rusisht-folëse.

Blinken tha se nuk kishte ‘asnjë përparim’ në bisedimet me ish-rivalin e Shteteve të Bashkuara të Luftës së Ftohtë në një përpjekje për të parandaluar një luftë të afërt me Ukrainën.

Pas takimit me Presidentin Zelensky, Blinken paralajmëroi se Rusia mund të sulmojë Ukrainën në një “njoftim shumë të shkurtër” gjatë komenteve në ambasadën amerikane në Kiev të mërkurën.

Blinken i tha stafit të ambasadës në Kiev: “Ne e dimë se ka plane për të rritur atë forcë (ruse) edhe më shumë në një njoftim shumë të shkurtër.”

“Kjo i jep Presidentit Putin kapacitetin, gjithashtu në një njoftim shumë të shkurtër, për të ndërmarrë veprime të mëtejshme agresive kundër Ukrainës,” tha Blinken.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se është e rëndësishme të mos përpiqemi të fitojmë pikë politike në një situatë kaq të brishtë.

Moska këmbëngul se nuk ka plane për të pushtuar, por në të njëjtën kohë ka paraqitur një sërë kërkesash – duke përfshirë ndalimin e anëtarësimit të Ukrainës në NATO – në këmbim të de-përshkallëzimit.

Në fillim, Rusia njoftoi stërvitje të reja detare që do ta bëjnë atë të vendoset në Atlantik, Paqësor, Arktik dhe Mesdhe ‘më shumë se 140 anije luftarake dhe anije mbështetëse, më shumë se 60 avionë, 1,000 pjesë të pajisjeve ushtarake dhe rreth 10,000 ushtarë.

Njoftimi pasoi një dënim të zemëruar nga Kremlini për ato që i përshkroi si “destabilizuese” nga Biden, pasi udhëheqësi amerikan u zotua për një përgjigje “të ashpër” ndaj çdo pushtimi të Ukrainës.

Rusia ka mbajtur tashmë stërvitje të përbashkëta ushtarake të mërkurën me forcat e ish-republikës sovjetike Bjellorusi, e cila është gjithashtu fqinje me Ukrainën.

Një zyrtar amerikan tha se stërvitjet mund të parashikojnë një prani të përhershme ushtarake ruse që përfshin forcat konvencionale dhe ato bërthamore në Bjellorusi.