Shefi i BE-së: Hapja e gazsjellësit Greqi-Bullgari do të thotë liri

Shefi i BE-së: Hapja e gazsjellësit Greqi-Bullgari do të thotë liri

Duke folur në ceremoninë e hapjes së gazsjellësit të gazit Interkonektor Greqi-Bullgari në Sofje, shefja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen e ka përshkruar tubacionin si një “ndryshues të lojës”.

“Dhe kjo do të thotë liri”, tha von der Leyen para krerëve të shteteve dhe qeverive nga rajoni.

Tubacioni 182 kilometra do të shkojë nga qyteti verilindor grek Komotin, ku lidhet me gazsjellësin Trans-Adriatik, deri në Stara Zagora në Bullgarinë qendrore.

Shpërndaje në: