Shefi i NATO-së: Qëndroni të qetë, shmangni tensionet – KFOR i gatshëm të ndërhyjë për ruajtjen e paqes

Shefi i NATO-së: Qëndroni të qetë, shmangni tensionet – KFOR i gatshëm të ndërhyjë për ruajtjen e paqes

Sekretari i Përgjithshëm i NATO, Jens Stoltenberg ka komentuar një sërë çështjesh, duke nisur nga tensionet në veri të Kosovës pas vendimit të qeverisë për vendosjen e reciprocitetit për letërnjoftimet dhe targat serbe, anëtarësimi i Suedisë dhe Finlandës në NATO, ndërtimi i bazës së NATO në Durrës, lufta në Ukrainë dhe ndikimi rus në Ballkan.

Duke u ndalur te tensionet në veri të Kosovës, Stoltenberg deklaroi se misioni i KFOR-it është i gatshëm të ndërhyjë nëse kërcënohet stabiliteti.

Më tej, pyetur për bazën e NATO në Durrës, Stoltenberg tha se siguria dhe stabiliteti në Ballkanin Perëndimor është i rëndësishëm për NATO-n dhe për paqen e stabilitetin në Evropë.

Stoltenberg ndër të tjera i është referuar anëtarësimit të Malit të Zi, pranimit të dy vendeve nordike, politikës së dyerve të hapura, por edhe pse duhet të ngulmojë me mbështetjen për Kievin. “Është e pamundur të parashikohet se sa do të zgjasë lufta në Ukrainë dhe cilat do të jenë pasojat afatgjata. 

A jeni i shqetësuar për stabilitetin afatgjatë në Kosovë, pas zhvillimeve të fundit në veri të vendit?

Së fundmi kam folur me lidershipin politik në Prishtinë dhe Beograd për tensionet në veri të Kosovës. Të gjitha palët duhet të qëndrojnë të qetë, të shmangin veprimet e njëanshme dhe të angazhohen në mënyrë konstruktive në dialog me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. Në përputhje me mandatin e tij të OKB-së, misioni i KFOR-it po monitoron nga afër situatën dhe është i gatshëm të ndërhyjë nëse kërcënohet stabiliteti. Misioni ynë është i përkushtuar për të siguruar një mjedis të sigurt dhe të sigurt dhe lirinë e lëvizjes për të gjithë njerëzit në Kosovë. NATO vazhdon të mbështesë plotësisht dialogun e ndërmjetësuar nga BE dhe ne u bëjmë thirrje të gjitha palëve që të vazhdojnë negociatat. Është thelbësore për paqen dhe sigurinë rajonale.

Flitet shumë për ndikimin rus në Ballkan, veçanërisht në Serbi dhe Republika Srpska. Ju keni përmendur vazhdimisht tensionet në Bosnje dhe Hercegovinë dhe retorikën nxitëse të Milorad Dodik. Si do ta përshkruanit situatën aktuale në Bosnje?

Ne i bëjmë thirrje Rusisë që të luajë një rol konstruktiv në Ballkanin Perëndimor, por ne e kemi parë rregullisht Rusinë duke bërë pikërisht të kundërtën. NATO respekton plotësisht të drejtën sovrane të vendeve për të zgjedhur marrëveshjet e tyre politike dhe të sigurisë. Ky është parimi bazë i sigurisë evropiane. Një parim që Rusia gjithashtu u zotua ta respektojë si pjesë e Marrëveshjes së Helsinkit.

Bosnja dhe Hercegovina ka bërë një rrugë të gjatë që nga konfliktet e viteve 1990, por, për fat të keq, tensionet mbeten të larta, me retorikë përçarëse, reforma të ngecura dhe aktorë të huaj që punojnë për të minuar përparimin e saj. NATO do të vazhdojë të promovojë stabilitetin, sigurinë dhe bashkëpunimin në rajon përmes partneritetit tonë me Bosnjë dhe Hercegovinën, përpjekjeve të selisë sonë në Sarajevë, mbështetjes sonë për operacionin e përkthyer nga Bashkimi Evropian EUFOR ALTHEA në Bosnje dhe Hercegovinë, si pjesë e Berlin plus marrëveshje.

NATO mban një dialog politik të nivelit të lartë me Bosnjën dhe Hercegovinën. Në maj, u takova me Kryetarin e Presidencës së BeH-së, Shefik Xhaferovic, në Bruksel. Ministri i Mbrojtjes i Bosnjë-Hercegovinës iu bashkua diskutimeve tona në Samitin e Madridit, dhe së fundmi Kryetari i Komitetit Ushtarak të NATO-s, Admirali Rob Bauer, vizitoi Bosnje-Hercegovinën. Për më tepër, siç ranë dakord liderët e NATO-s në Madrid, ne jemi gati të forcojmë mbështetjen politike dhe praktike për partnerët që janë në rrezik të agresionit rus, përfshirë Bosnjën dhe Hercegovinën.

(Marrë me shkurtime nga RTK, nga gazeta malazeze ‘Vijesti.me’. Titulli është i vendosur nga rtklive.com. Titulli në origjinal është: ‘Mbështetuni në NATO për t’ju mbajtur të sigurt’)

 

Shpërndaje në: