Shi e ftohtë, ky është parashikimi i motit për pesë ditët e ardhshme

Periskopi.com Lajme

Të martën e mërkurën të reshura shiu. Nga e mërkura më ftohtë me mot më të qëndrueshëm dhe më shumë diell në pjesën e dytë të javës.

Ndërsa nga dita e enjte do të kemi mot më të qëndrueshëm dhe me më shumë diell, mirëpo me mëngjese mjaft të ftohta. Nga e premta dhe fundjavë temperaturat marrin trend rritës përreth vlerave më mesatare.

16.05 – Shumë ngrohtë e kryesisht me diell.
17.05 – Kryesisht me diell dhe shumë ngrohtë. Pasdite vonë dhe në mbrëmje priten zhvillime të rrebesheve me bubullima.
18.05 – Freskët, paradite me reshje të dobëta shiu. Ditën vransirat fillojnë të shpërndahen.
19.05 – Në mëngjes ftohtë. Ditën pjesërisht vranët, me intervale më të gjata me diell, por mbetet më freskët.
20.05 – Pas mëngjesit të ftohtë, ditën e kryesisht me diell dhe stabil.
Temperaturat minimale luhaten ndërmjet 10C e 13C, mirëpo ditën e enjte dhe premte zbresin në 4C e 5C, ndërsa maksimalet pasi rritën deri në 28C ditën e martë, të mërkurën e enjten zbresin edhe në 17C e 18C.
Fillimisht frynë erë e lehtë dhe mesatare nga jugperëndimi 2-8m/s, e nga dita e mërkurë frynë edhe erë më e fuqishme nga krahu verior 7-15m/s.
Shtypja atmosferike me tendencë të rënies përreth vlerave mesatare, e më pas në rritje lartë mbi vlera normale.