Shihni ndërtesat e mëdha e të jashtëzakonshme të Koresë së Veriut (Foto)

Periskopi.com Galeria

Korea e Veriut është ndoshta vendi më i izoluar në botë, me një regjim horrorial që udhëhiqet nga Kim Jong-un.

Ky vend ka telashe të mëdha ekonomike përkundër që e kërcënon ShBA-në në vazhdimësi me armë bërthamore.

Por, si diktaturat e mëparshme – për shembull Gjermania Naziste dhe Rusia Sovietike – Korea e Veriut dëshiron të mishërojë natyrën e saj diktatoriale të pushtetit përmes arkitekturës së saj, shkruan Periskopi.

Këto janë disa nga ndërtimet e çuditshme dhe të mëdha që i kanë bërë kohët e fundit.

Korea e Veriut ka po ashtu disa prej stadiumeve më të mëdha në botë. /Periskopi

Shpërndaje në: