Shkon në mbi 1000 numri i të vdekurve nga tërmeti në Afganistan

Shkon në mbi 1000 numri i të vdekurve nga tërmeti në Afganistan

Numri i të vdekurve nga tërmeti në Afganistan ka shkuar në mbi 1 mijë, ndërkohë që rreth 1,500 raportohen të jenë të lënduar.

Tërmeti prej 5.9 ballë të Rihterit është goditja më e fortë që ka përjetuar Afganistani ndër dekada.

Fatkeqësia humanitare vjen në një kohë të vështirë për vendin e sunduar nga talibanët, aktualisht në grahmat e një krize urie dhe ekonomike.

Shumica e vdekjeve ishin në provincën Paktika, në rrethet Giyan, Nika, Barmal dhe Zirok, sipas Ministrisë së Shtetit për Menaxhimin e Fatkeqësive.

Numri i viktimave pritet të rritet, teksa misionet e kërkimit vazhdojnë, raporton CNN.

Talibanët mbajtën një takim urgjent për të organizuar sigurimin e transportit për të lënduarit dhe ndihmën materiale për viktimat dhe familjet e tyre.

Shpërndaje në: