Shpërthimet në Krime, reagon Zelensky

Periskopi.com Lajme

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, u ka kërkuar ukrainasve që të qëndrojnë larg bazave ushtarake ruse dhe dyqaneve të municionit, pas një sërë shpërthimesh që Rusia fajësoi për “sabotim”.

Në fjalimin e tij të natës të martën, Zelensky tha se shpërthimet mund të kenë një sërë shkaqesh, duke përfshirë paaftësinë, raporton AlJazeera, transmeton Express.

“Por ata të gjithë nënkuptojnë të njëjtën gjë, shkatërrimi i logjistikës së pushtuesve – municioneve të tyre, pajisjeve ushtarake dhe të tjera, dhe posteve komanduese – shpëton jetën e njerëzve tanë”, tha ai në një fjalim të mbrëmjes.

Shpërthimet në Krime janë shtuar javëve të fundit e Rusia akuzon Ukrainën.