Shqetësuese: Shkon në 76 numri i të vdekurve nga protestat në Iran

Shqetësuese: Shkon në 76 numri i të vdekurve nga protestat në Iran

Aktivistët e të drejtave thonë se të paktën 76 protestues janë vrarë nga forcat iraniane të sigurisë gjatë 11 ditëve të trazirave të shkaktuara nga vdekja e një gruaje në paraburgim.

Irani i të Drejtave të Njeriut (IHR), një organizatë me bazë në Norvegji, akuzoi autoritetet për përdorimin e forcës joproporcionale dhe municionit të vërtetë për të shtypur protestat.

Media shtetërore ka thënë se numri i të vdekurve është 41, duke përfshirë disa personel sigurie si dhe ka fajësuar “rebelët”.

Në këto protesta janë arrestuar qindra persona, prej tyre edhe 20 gazetarë.

Edhe zyra e OKB-së për të drejtat e njeriut tha se ishte shumë e shqetësuar nga reagimi i dhunshëm i autoriteteve dhe u kërkoi atyre të respektonin të drejtën për të protestuar në mënyrë paqësore.

Shpërndaje në: