Shtohet numri i policëve të Kosovës në Jarinje

Periskopi.com Lajme

Në pikën kufitare në Jarinje, aktualisht është shtuar numri i Njësive Speciale të Policisë së Kosovës, pas vendimit për mbulimin e targave të veturave serbe që hyjnë në Kosovë.

Kështu ka raportuar portali Kallxo.com nga afër pikës kufitare në Jarinje dhe shkrua se aktualisht në vend ngjarje kanë ardhur edhe më shumë të Policëve të Kosovës.

Më herët, është raportuar se si në qytetet si Leposaviqi dhe Zubin Potoku, qytetarët kishin bllokuar rrugët si shenjë proteste.

Pas situatës në veri të vendit ka reaguar edhe ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla duke thënë se veprimet janë si rrjedhojë e skadimit të marrëveshjes për targat e arritur në Bruksel vite më parë.