Si ta pastroni telefonin tuaj, në mëyrë që të mbroheni nga koronavirusi

Periskopi.com Shëndeti

Në një intervistë me skype me gazetaren Beti Njuma në studion e RTV Ora, Detina Zalli pedagoge në Oxford University tregon sekretin si të pastroni celularin tuaj nga koronavirusi.

“Virusi preferon sipërfaqe të ngurta, të forta dhe të sheshta si p.sh plastika, celiku apo dhe dërrasa.

Rekomandohet që njerëzit duhet ta pastrojnë celularin me 70% alkool dhe pasi ta spërkasin me alkool ta lënë 30 sekonda në mënyrë që të lënë alkoolin të vrasë virusin por nuk rekomandohet alkool i pastër 100% se është shumë i fortë dhe avullon shumë shpejt”.

Shpërndaje në: