Si ta shmangni rënien e flokëve gjatë dimrit

Si ta shmangni rënien e flokëve gjatë dimrit

Është krejtësisht normale t’ju bien rreth 100 fije flokësh gjatë ditës, por një ekspert i rënies së flokëve ka paralajmëruar se moti më i ftohtë mund të shtojë rënien.

Marka natyrale e kujdesit për trupin dhe flokët “Faith in Nature” zbuloi se një në 16 britanikë tha se përjeton rënie të flokëve gjatë muajve më të ftohtë të vitit.

Ndërkohë, një në 10 tha se flokët e tyre ishin më të brishtë.

Ekspertja e humbjes së flokëve Nosheen Choudry u bashkua me markën për të shpjeguar pse kjo mund të ndodhë.

Ajo tha se flokët tuaj mund të kalojnë një cikël të njohur si ‘humbje sezonale’ gjatë vjeshtës dhe dimrit.

“Shumë njerëz do të përjetojnë rënie të shtuar të flokëve gjatë kësaj kohe, e cila ndodh në fund të vjeshtës dhe dimrit”, shpjegoi ekspertja e humbjes së flokëve.

“Rënia e flokëve do të ndodhë për shkak të ajrit të thatë gjatë motit të ftohtë, pasi kjo mund të heq lagështinë nga skalpi dhe flokët tuaj, gjë që gjithashtu mund të shkaktojë zbokth. Ju gjithashtu mund të përjetoni një ndryshim në strukturën e flokëve tuaj pasi ato do të jenë më të thata, duke shkaktuar thyerje të flokëve, gjë që çon në rënie”, deklaroi Choudry.

Ajo shtoi se një gjendje e quajtur “telogen effluvium” mund të jetë gjithashtu pas rënies së flokëve tuaj në rritje.

Nosheen tha: “Telogen effluvium është një gjendje që zakonisht zhvillohet pas një ngjarje akute, të tilla si një operacion i madh, shtatzënia, një mungesë vitamine, anemia, humbja e shpejtë e peshës ose një sëmundje e rëndë”.

Mund të shfaqet shpejt dhe ju mund të humbni deri në 50 për qind të flokëve në lëkurën e kokës.

1.Fillon nga brendësia

Megjithëse instinkti juaj i parë mund të jetë të grumbulloni një shumëllojshmëri produktesh për kujdesin e flokëve për të rikthyer flokët, Nosheen dhe ekspertët në “Faith in Nature” thanë se ajo që hyn brenda trupit tuaj është në të vërtetë çelësi.

Ata thanë se gjëja më e mirë që mund të bëni është të hani një dietë të ekuilibruar dhe të qëndroni të hidratuar, gjë që do të sigurojë që të mos keni mangësi në asnjë lëndë ushqyese.

2.Ulni zjarrin

Një dush i nxehtë gjatë këtyre muajve të ftohtë të dimrit mund të jetë një kënaqësi e vërtetë për shumë prej nesh.

Por, sipas Nosheen, mund të jetë duke bërë kërdi në flokët tuaj.

Uji i avulluar mund t’ju thajë flokët dhe kokën, duke përkeqësuar rënien e flokëve.

3.Trajtoni kërpudhat tuaja me vaj

Vajrat e flokëve, si vaji i rozmarinës, janë bërë virale në platformat e mediave sociale si TikTok muajt e fundit.

Megjithëse është e mençur të jesh i kujdesshëm për tendencat që bëhen të njohura në aplikacion, disa studime sugjerojnë se vaji i flokëve mund të ndihmojë në rënien e flokëve, pasi mund të stimulojë rritjen e re.

Nosheen rekomandoi vajosjen e flokëve të paktën një ose dy herë në javë.

Vlen të përmendet se jo të gjithë shohin përfitime nga vaji i rozmarinës.

Një përdoruese e TikTok tregoi se si ‘heroi i flokëve’ bëri që flokët e saj të dilnin në grumbuj.

4.Ndërrimi i brushës së flokëve

Ekspertët ju sugjerojnë të zgjidhni një brushë me qime natyrale në vend të një plastike për të shmangur thyerjen e tepërt të flokëve.

5.Menaxhoni nivelet tuaja të stresit

Stresi mund të luajë një rol të madh në çdo rënie të papritur të flokëve.

Megjithëse mund të jetë më e lehtë të thuhet se sa të bëhet, frenimi i niveleve të stresit mund të ndihmojë në gjallërimin e flokëve tuaj.

Ka shumë gjëra që mund të provoni të menaxhoni stresin tuaj, duke përfshirë ushtrimet e rregullta, të flisni me miqtë ose profesionistët për ndjenjat tuaja dhe të ndani kohë për kujdesin ndaj vetes.

6.Bëni gjumin tuaj të bukurisë

Mungesa e gjumit mund të shkatërrojë trupin tonë, por gjumi i mjaftueshëm mund të bëjë më shumë sesa vetëm të ndihmojë humorin dhe lëkurën tuaj.

Rritja e orëve të rekomanduara të gjumit mund të parandalojë gjithashtu çdo rënie të tepërt të flokëve.

Shëndeti Publik i Britanisë së Madhe rekomandon që të rriturit të flenë nga shtatë deri në nëntë orë çdo natë.

7.Hiqni produktet për flokë

Pra, shumë nga produktet që përdorim për flokët tanë përmbajnë përbërës që në fakt nuk janë aspak të dobishëm për shëndetin e flokëve, vunë në dukje Nosheen dhe ekspertët e “Faith in Nature”.

Ata rekomanduan që të zgjidhni produkte natyrale për kujdesin e flokëve në vend të kimikateve, që përdorin ekstrakte bimore, vajra esencialë dhe përbërës të tjerë natyralë dhe do të jenë më të gjentilë me flokët tuaj.

8.Mbroni flokët nga jashtë

Rrallë dalim nga shtëpia në vjeshtë ose dimër pa u mbështjellë me një pallto dhe shall të ngrohtë, por shumë prej nesh shmangim mbështjelljen e kokës.

Mbrojtja e flokëve tuaj nga elementët duke veshur kapele dhe duke i mbështjellë me shalle është thelbësore për të mbrojtur veten nga rënia e tepërt sezonale e flokëve, thanë ekspertët.

Nëse rënia e flokëve tuaj është duke shkaktuar shqetësim, duke lënë njolla tullace ose duke zgjatur për një periudhë të gjatë kohore, është praktika më e mirë të konsultoheni me një profesionist të kujdesit shëndetësor ose trikolog ose dermatolog të regjistruar. /Klankosova.tv

Shpërndaje në: