Sidnei feston fundin e bllokadës 107 ditëshe (VIDEO)

Periskopi.com Lajme

Qyteti australian i Sidneit ka dalë nga bllokada pas gati katër muajsh, me vendasit që festojnë një sërë lirish të reja.

Njerëzit u vunë në radhë para kafeterive dhe dyqaneve që u hapën në mesnatën e së hënës posaçërisht për këtë rast.

Shumë të tjerë kanë shijuar ribashkimet dhe vizitat e parashikuara në shtëpitë e të afërmve dhe miqve.

Rregullat ndaj COVID-19 kishin ndaluar vizitat në familje dhe udhëtimin përtej një zone 5 kilometërshe duke ndarë shumë familje, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Por shumica e kufizimeve tani janë lehtësuar për njerëzit plotësisht të vaksinuar.

Njerëzit tani mund të ndajnë ushqimet së bashku në kafenetë dhe restorantet e rihapura, dhe të vizitojnë palestrat, bibliotekat dhe pishinat. Kishte radhë të gjata për berberët dhe sallonet e thonjve të hënën.

Bllokimi i Sidneit filloi në fund të qershorit pasi filloi një shpërthim i variantit Delta, duke çuar në mbi 50 mijë infeksione dhe 439 vdekje deri më tani.

Në linkun më poshtë gjeni pamjet nga festa atje:

https://www.bbc.com/news/world-australia-58866464