Sindikata e Infermierëve hahet me FSShK-në: Kërkojnë që të kërkohen kushte edhe më të mira nga Qeveria Kurti

Periskopi.com Lajme

Përplasje mes sindikalistësh: Sindikata e Infermierëve hahet me FSShK-në

Sindikata e Infermierëve të Kosovës në një reagim publik i ka dalë kundër FSShK-së për grevën që do të mbahet më 2 dhjetor.

Kjo federatë ka pasur dy kërkesa ndaj FSShK-së që po proteston ashpër ndaj Qeverisë Kurti për shpërfilljen e kërkesave të tyre.

E para është që koeficienti i pagave për infermierët, mamitë dhe profesionistët e tjerë shëndetësorë 3.2 të inkorporohet në kërkesën e tyre për buxhetim dhe procedim të Ligjit të Pagave, raporton Periskopi.

Po ashtu, ata kanë kërkuar kërkimfalje nga ana e FSShK-së për disa deklarata.

NJOFTIMI i plotë: