Skuadra e “Alfa Romeo”: Zhou është me vetëdije

Periskopi.com Sporti

Skuadra e Alfa Romeo ka rikonfirmuar gjendjen e mirë të Zhou.

Piloti i Alfa Romeo, Zhou Guanyu është aksidentuar sot në xhiron e parë të garës së Silverstone.

Aksidenti ishte nga më të frikshmit që kanë ndodhur në vitet e fundit në Formula 1, por për fat të mirë, piloti është në gjendje të mirë.

“Zhou është me vetëdije, ai është duke biseduar dhe nuk ka fraktura”, ka thënë skuadra e Alfa Romeo, për pilotin tjetër të skuadrës, Valtteri Bottas.

“Pasur parasysh rrethanat, gjendja e tij është goxha e mirë”, u tha tutje.

Dizajnimi dhe modifikimi i ri i bolidëve ka bërë që aksidentet fatale t’i kenë gjasat minimale në garat e Formula. Kjo u vërtetua edhe sot.