Stadiumi i Andorrës përfshihet nga flakët, në dyshim përballja me Anglinë

Periskopi.com Sporti

Stadiumi i Andorrës, ‘Estadi Nacional’, është përfshirë nga flakët gjatë pasditës së të premtes, vetëm një ditë larg nga ndeshja e Andorrës me Anglinë.

Përplasja kualifikuese e Anglisë e Katarit 2022 me Andorrën në Katar 2022 është vënë në dyshim pasi stadiumi kombëtar i këtij të fundit mori flakë pak më shumë se 24 orë larg fillimit.

Stadiumi ‘Estadi Nacional’ ishte gati të priste si nikoqir duelin mes ‘Tre Luanëve’ në stadiummin e tyre.

Por ndeshja tani duket se është nën kërcënim pasi një zjarr shpërtheu në vendin e ngjarjes të premten pasdite.

Menjëherë pasi ekipet mbajtën konferencat e tyre për shtyp përpara takimit të tyre të shtunën, stadiumi u fotografua me flakë të mëdha.

Zjarri, me sa duket i kufizuar në një anë të vetme të fushës, dukej se kishte kapur monitorin e fushës që përdorej zakonisht për vendimet e gjyqtarëve ndihmës të videove.

‘Sky Sports News’ kapi skenat drejtpërdrejt, pasi kishte transmetuar një pamje paraprake të ndeshjes nga stadiumi kur shpërtheu zjarri, dhe që atëherë kanë raportuar se zjarrfikësit e kanë vënë atë nën kontroll.

Duke pasur parasysh afërsinë e zjarrit me fushën në Estadi Nacional, mbetet të shihet nëse loja e Anglisë do të jetë në gjendje të zhvillohet siç ishte planifikuar.

Me të dyja palët të gatshme për të luajtur ndeshje të mëtejshme para përfundimit të pushimit ndërkombëtar të tetorit, nuk ka gjasa që të jetë e mundur të riorganizohet ndeshja para nëntorit.

‘Tre Luanët’, aktualisht janë të pamposhtur në Grupin I dhe të pamposhtur në kohën e rregullt që nga humbja ndaj Belgjikës nëntorin e kaluar, po kërkojnë të forcojnë më tej pozicionin e tyre në garën për Katarin vitin e ardhshëm.