Superkompjuteri parashikon se sa larg do të shkojë Anglia në Kupën e Botës

Superkompjuteri parashikon se sa larg do të shkojë Anglia në Kupën e Botës

Një superkompjuter ka parashikuar një rikthim në ditët e këqija për Anglinë në Kupën e Botës, pas suksesit relativ të Gareth Southgate.

Para se Gareth Southgate të bëhej menaxher i kombëtares së Anglisë, ata kishin arritur vetëm dy herë në gjysmëfinale të një turneu që nga Kupa e Botës 1966 dhe nuk arritën kurrë në një finale tjetër, përcjellë Periskopi.

Vit pas viti tifozët po presin që Anglia të shkojW sa më lartë ose edhe ta fitonte Kupën e Botës, por kjo nuk po ndodh.

Aplikacioni i basteve SBK ka ekzekutuar numrat në një superkompjuter dhe ka gjetur se Anglia do të arrijë vetëm në çerekfinale në Katar, përpara se të eliminohet nga Kupa e Botës.

Sipas Super kompjuterit djemtë e Southgate do të kryesojnë grupin, në të cilin do të luajnë me Iranin, USMNT dhe Uellsin, që do t’i vendosë ata kundër Senegalit në raundin e dytë.

Skuadra afrikane është në një grup me Holandën, Ekuadorin dhe Katarin mikpritës dhe parashikohet të përfundojë e dyta në grup për të vendosur barazimin me Anglinë.

Pasi kalojnë Senegalin, djemtë e Southgate do të përballen me kampionët në fuqi, Francën dhe pikërisht atëherë gjërat do të shkojnë keq.

Uellsi do të kalojë gjithashtu grupin, duke përfunduar i dyti pas Anglisë, por ata do të kthehen në shtëpi para fqinjëve të tyre britanikë, me Holandën që i eliminon në raundin e parë me eliminim direkt.

Superkompjuteri mendon se Franca do të shkojë në finale, pasi të shpëtojë nga Anglia, por do të humbasë nga Brazili, me Neymarin që e udhëheq vendin drejt suksesit të parë që nga viti 2002.

Shpërndaje në: