The Guardian zbulon 100 lojtarët më të mirë të 2020-ës

Periskopi.com Sporti

2020 ka qenë një vit i veçantë, unik për disa aspekte (negative).

Pavarësisht nga kjo, as këtë vit nuk ka munguar lista e 100 futbollistëve më të mirë e The Guardian.

Një juri e përbërë nga lojtarë, Cesc Fabregas, dhe legjenda si Ze Roberto dhe Javier Zanetti.

Këtyre iu bashkohen një grup trajnerësh, gazetarësh, korrespondentësh, editorësh dhe ish-lojtarësh të tjerë si Juan Pablo Ángel dhe Jan Åge Fjørtoft.

Renditja dominohet nga Liverpool, skuadra më e përfaqësuar me 12 lojtarë, dhe kryesohet nga ylli i Bayern Munich, Robert Lewandowski.

Sulmuesi polak, fituesi i çmimit The Best të FIFA-s, ka mposhtur përsëri dyshen Messi-CR7, të renditur respektivisht në vendin e dytë dhe të tretë.

100 – WISSAM BEN YEDDER (Monaco)

99 – PRESNEL KIMPEMBE (Paris Saint-Germain)

98 – LUIS ALBERTO (Lazio)

97 – JEROME BOATENG (Bayern Munich)

96 – DOMINIC SZOBOSZLAI (Red Bull Salizburg)

95 – ALVARO MORATA (Juventus)

94 – FERRAN TORRES (Manchester City)

93 – EVER BANEGA (Al Shabab)

92 – NICOLO BARELLA (Inter)

91 – ROBIN GOSENS (Atalanta)

90 – ANTOINE GIREZMANN (Barcelona)

89 – EDERSON (Manchester City)

88 – MARCOS LLORENTE (Atletico Madrid)

87 – EDUARDO CAMAVINGA (Rennes)

86 – JESUS NAVAS (Sevilla)

85 – THOMAS PARTEY (Arsenal)

84 – DRIES MERTENS (Napoli)

83 – EDEN HAZARD (Real Madrid)

82 – RICHARLISON (Everton)

81 – PHILIPPE COUTINHO (Barcelona)

80 – DOMINIC CALVERT-LEWIN (Everton)

79 – FRENKIE DE JONG (Barcelona)

78 – RAUL JIMENEZ (Wolverhampton)

77 – RIYAD MAHREZ (Manchester City)

76 – ACHRAF HAKIMI (Inter)

75 – LEROY SANE (Bayern Munich)

74 – MARTIN ØDEGAARD (Real Madrid)

73 – GIORGINIO WIJNALDUM (Liverpool)

72 – HOUSSEM AOUAR (Lyon)

71 – LUKA MODRIC (Real Madrid)

70 – BERNARDO SILVA (Manchester City)

69 – MATTHIJS DE LIGT (Juventus)

68 – MARCEL SABITZER (Leipzig)

67 – KEYLOR NAVAS (Paris Saint-Germain)

66 – FEDERICO VALVERDE (Real Madrid)

65 – SERGIO AGÜERO (Manchester City)

64 – MEMPHIS DEPAY (Lyon)

63 – DIOGO JOTA (Liverpool)

62 – KALIDOU KOULIBALY (Napoli)

61 – JOSIP ILICIC (Atalanta)

60 – HAKIM ZIYECH (Chelsea)

59 – JACK GREALISH (Aston Villa)

58 – LUIS SUAREZ (Atletico Madrid)

57 – DUVAN ZAPATA (Atalanta)

56 – CASEMIRO (Real Madrid)

55 – N’GOLO KANTE (Chelsea)

54 – THIAGO SILVA (Chelsea)

53 – LUCAS OCAMPOS (Sevilla)

52 – DAYOT UPAMECANO (Leipzig)

51 – FABINHO (Liverpool)

50 – KAI HAVERTZ (Chelsea)

49 – MARQUINHOS (Paris Saint-Germain)

48 – MARC-ANDRE TER STEGEN (Barcelona)

47 – KINGLSEY COMAN (Bayern Munich)

46 – THIBAUT COURTOIS (Real Madrid)

45 – ANSU FATI (Barcelona)

44 – LAUTARO MARTINEZ (Inter)

43 – ROBERTO FIRMINO (Liverpool)

42 – TONI KROOS (Real Madrid)

41 – MARCUS RASHFORD (Manchester United)

40 – LEON GORETZKA (Bayern Munich)

39 – PAULO DYBALA (Juventus)

38 – ANGEL DI MARIA (Paris Saint-Germain)

37 – JOAO FELIX (Atletico Madrid)

36 – PIERRE-EMERICK AUBAMEYANG (Arsenal)

35 – JAMIE VARDY (Leicester)

34 – ANDREW ROBERTSON (Liverpool)

33 – JORDAN HENDERSON (Liverpool)

32 – ALEJANDRO GOMEZ (Atalanta)

31 – DAVID ALABA (Bayern Munich)

30 – TIMO WERNER (Chelsea)

29 – JADON SANCHO (Borussia Dortmund)

28 – JAN OBLAK (Atletico Madrid)

27 – RAHEEM STERLING (Manchester City)

26 – ALISSON (Liverpool)

25 – ZLATAN IBRAHIMOVIC (Milan)

24 – CIRO IMMOBILE (Lazio)

23 – ALPHONSO DAVIES (Bayern Munich)

22 – SON HEUNG-MIN (Tottenham)

21 – BRUNO FERNANDES (Manchester United)

20 – HARRY KANE (Tottenham)

19 – ROMELU LUKAKU (Inter)

18 – TRENT ALEXANDER-ARNOLD (Liverpool)

17 – THIAGO ALCANTARA (Liverpool)

16 – SERGE GNABRY (Bayern Munich)

15 – MANUEL NEUER (Bayern Munich)

14 – THOMAS MULLER (Bayern Munich)

13 – SERGIO RAMOS (Real Madrid)

12 – KARIM BENZEMA (Real Madrid)

11 – JOSHUA KIMMICH (Bayern Munich)

10 – VIRGIL VAN DIJK (Liverpool)

9 – NEYMAR (Paris Saint-Germain)

8 – MOHAMED SALAH (Liverpool)

7 – KYLIAN MBAPPE (Paris Saint-Germain)

6 – ERLING HAALAND (Borussia Dortmund)

5 – SADIO MANE (Liverpool)

4 – KEVIN DE BRUYNE (Manchester City)

3 – CRISTIANO RONALDO (Juventus)

2 – LIONEL MESSI (Barcelona)

1 – ROBERT LEWANDOWSKI (Bayern Munich)