Microsoft ka ridizajnuar më shumë se 100 logo e ikona por ju ende nuk mund ti keni

Periskopi.com Tech & Auto

Ikonat e Dizajnit Fluent ngjajnë sikur të ishin 3D. Këtë dizajn kompania pritet ta aplikojë jo vetëm në Windows, por edhe Xbox e HoloLens.

Microsoft prezantoi për herë të parë Dizajnin Fluent në 2017-ën por vetëm kohët e fundit ka filluar të aplikojë estetikën e re në softuerët e kompanisë.

Pasi prezantoi në Nëntor të 2018 ikonat e reja të Office, kompania sot zbuloi se ka ridizajnuar mëse 100 ikona në aplikacionet dhe shërbimet e saj përfshirë edhe një logo të re për Windows.

Si ikonat e Office, dizajnet e reja kombinojnë thellësinë, llojet e ngjyrave dhe skajet e buta ndryshe nga dizajni metro i vjetër i Microsoft i aplikuar që prej Windows 8.

Ikonat e Dizajnit Fluent ngjajnë sikur të ishin 3D. Këtë dizajn kompania pritet ta aplikojë jo vetëm në Windows, por edhe Xbox e HoloLens.

Por kompania nuk dha një datë specifike se kur këto logo dhe ikona të reja do të shfaqen tek aplikacionet dhe shërbimet e Windows me përjashtim të “së shpejti.”

 

Momentet e fundit të jetës së Al-Baghdadit: Si u kap nga qentë (Pamje)

Periskopi.com Lajme

Pasditen e së shtunës, 8 helikopterë amerikanë transportuan 100 pjesëtarë të forcave speciale. Nga Iraku, ata fluturuan për 70 minuta përmes Sirisë, duke kaluar në një shteg të rrezikshëm. Pilotët fluturuan ulët për të shmangur evidentimin.

CNN-i, me anë të një animacioni 3D, ka bërë të mundur rindërtimin e operacionit që rezultoi me vdekjen e liderit të ISIS, Abu Bakër al-Baghdadi. Një informator brenda organizatës terroriste zbuloi për forcat kurde vendndodhjen e Al Baghdadit. Madje garantoi veshmbathje dhe kampionë gjaku, që u përdorën për teste ADN-je, përpara zhvillimit të aksionit.

“Synimi ishte ta arrestonim, por sigurisht nëse nuk do ta kapnim do ta vrisnim”, tha Mark Esper, sekretar i Mbrojtjes.

Në animacionin 3D të përgatitur nga reporteri Anderson Cooper, helikopterët hapën zjarr sapo iu afruan godinës, duke lejuar komandot e Delta Forcës dhe qentë e tyre të specializuar të preknin tokën. Duke ditur që dera kryesore ishte minuar, forcat speciale amerikane shembën pjesë të ndryshme të rrethimit për të hyrë në godinë. Më pas filloi shkëmbimi i zjarrit.

Gjatë përleshjes me armë, disa luftëtarë të ISIS u vranë, të paktën 2 të tjerë u kapën dhe 11 fëmijë u vendosën nën mbikëqyrje. Gjatë operacionit u vranë dhe dy gra të Al Bagdadit, të cilave iu gjetën dy jelekë me eksploziv të pashpërthyer. Vetë lideri i ISIS u arratis në një tunel nëntokësor, duke marrë dhe 3 fëmijët e tij me vete. Një qen ushtarak u lëshua në ndjekje të Al Baghdadit, ndërsa komandot amerikanë ishin pas. Në atë moment, lideri terrorist hodhi veten dhe 3 fëmijët e tij në erë.

“U munduam ta ndalonim dhe i bëmë thirrje të dorëzohej, por ai refuzoi”. Në operacionin që zgjati 2 orë, qeni i specializuar dhe 2 komando mbetën të lënduar lehtë.