Pas sulmit me acid, vdes aktivistja kundër korrupsionit në Ukrainë

Periskopi.com Lajme

Një aktiviste e shquar ukrainase kundër korrupsioni, ka vdekur tre muaj pasi ajo mori palgë në një sulm me acid.

Kateryna Handzyuk, 33 vjeç, pësoi djegie mbi 40% të trupit të saj dhe dëmtime të rënda të syrit si rezultat i sulmit më 31 korrik në qytetin jugor të Kherson në Ukrainë.

Handzyuk, e cila ishte gjithashtu një anëtar i këshillit të qytetit Kherson, kishte bërë 11 operacione në kryeqytetin Kiev.

Presidenti Petro Poroshenko të dielën bëri thirrje që vrasësit të dënoheshin.

Pesë të dyshuar janë tashmë në paraburgim.

Shkaku i vdekjes së Handzyuk nuk u kuptua menjëherë, por raportet në mediat lokale thanë se ishte një mpiksje gjaku.

Në shtator, aktivistja, e cili gjithashtu bëri fushatë kundër separatizmit të mbështetur nga Rusia, postoi një video në të cilën ajo u kërkoi ukrainasve të luftonin kundër korrupsionit të shfrenuar.