Talebanët: SHBA do të pendohet nëse braktis bisedimet

Periskopi.com Lajme

Talebanët paralajmëruan sot se nëse SHBA i braktis bisedimet në lidhje me tërheqjen e trupave të tyre ushtarake nga Afganistani, siç kishte vendosur presidenti amerikan, Donald Trump, ajo do të pendohej.

“Pushtimit të Afganistanit mund t’i japim fund vetëm me dy mënyra, nëpërmjet xhihadit ose nëpërmjet bisedimeve dhe marrëveshjeve. Nëse Trump mendon të ndërpresë bashkëbisedimet, ne do të ndërmarrim rrugën e parë dhe ata do të pendohen shumë shpejt”, tha një zëdhënës taleban.

Dje, Trump njoftoi se marrëveshjet kishin marrë fund njëherë e mirë.

Rusia njofton një takim ndërkombëtar për Afganistanin

Periskopi.com Lajme

Rusia njoftoi sot se do të organizojë më 9 nëntor një takim ndërkombëtar për Afganistanin ku pritet të marrin pjesë edhe përfaqësues të qeverisë afgane dhe talebane.

Presidenti afgan, Ashraf Ghani dhe lëvizja e talebanëve që të dyja palët u shfaqën të gatshëm për dërgimin e delegacioneve, deklaroi Ministria ruse e Punëve të Jashtme në një komunikatë të publikuar sot.

”Kjo është hera e parë që një delegacion i Zyrës Politike të talibanëve në Daho merr pjesë në bisedime të këtij niveli”, saktëson komunikata.