Rusia mohon të ketë gisht në helmimet në Britani

Periskopi.com Lajme

Rusia është e shqetësuar për shkak të rastit të dytë të helmimit me agjent nervor në Britani, deklaroi sot zëdhënësi i Kremlinit Dmitrij Peskov.

Ai ka thënë se Rusia nuk ka të bëjë me asnjërin nga dy rastet e helmimit dhe vazhdon të mohojë kategorikisht një gjë të tillë të asaj që ka ndodhur në Londër, transmeton AP.

Kujtojmë që para disa muajve me të njëjtin agjent nervor ishte helmuar edhe një ish spiun rus.

Pas ish-spiunit rus, një çift helmohet me agjent nervor

Periskopi.com Lajme

Një burrë dhe një grua u gjetën të pavetëdijshëm në Wiltshire të Anglisë, pasi u helmuan me Noviçok, i njëjti agjent nervash me të cilin u helmua edh ish-spiuni rus,  Sergei Skripal.

Çifti, që besohet të jetë Charlie Rowley dhe Dawn Sturgess, janë në një gjendje kritike pasi  u gjetën pa ndjenja në një shtëpi të shtunën, shkruan BBC, transmeton Periskopi

Policia thotë se askush tjetër nuk është paraqitur me të njëjtat simptoma.

Policia është duke hetuar rastin./Periskopi/