Qindra mijëra euro të shpenzuara vetëm për një orë nga Blerim Destani

Periskopi.com Showbiz

Familja e tij është nga më të pasurat në trojet shqiptare.

Blerim Destani njihet për rolet e tij në filma ndërkombëtarë, por krahas kësaj emri i aktorit lakohet edhe për jetën luksoze që bën, shkruan lajmi.net.

Së fundi, në faqen “What they wearin” në Instagram, u publikua një fotografi, ku Blerimit i shihet një orë në dorë e cila sipas tyre kushton 128,900€.

Ora është nga marka zvicerane e orëve luksoze “Richard Mille”.

Aktori shqiptar, që po shënon sukses edhe në Suedi

Periskopi.com Showbiz

Depërtimi në botën e artit është ëndërr për shumë aktorë nga e gjithë bota, mirëpo për aktorin nga Mitrovica me banim në Göteborg të Suedesë kjo ëndërr vetëm sa ka filluar të realizohet.

Aktori Ferki Peci, në fillim të këtij viti, ka plotësuar të gjitha kriteret për të fituar statusin e aktorit profesionist nga MAF Produktion. Ai thotë për “RTV AlbSe” se depërtimi në këtë botë të aktrimit nuk është fare i lehtë.

“Duhet shumë punë dhe vazhdimisht duhet të ndjekësh klasa aktrimi, seminare dhe punëtori për të ndërtuar karakteret që të kërkohen. Duhet të mendosh se për të hyrë në industrinë e Filmit ka një interesim të paparë dhe aplikime masive të aktorëve të rinj nga e gjithë bota”, është shprehur Peci.

Ai, për një kohë të shkurtër ka fituar besimin e shumë produksioneve të mëdha.

“Nuk është pak për një aktor të ri e pa eksperiencë të madhe në të shkuarën, që për një periudhë të shkurtër, të fitojë besimin nga produksionet e mëdha për të luajtur role të vogla në 5 filma është shprehur Peci,transmeton Kosova Sot.

Ai  brenda disa muajve ka arritur këtë sukses.

“Jam me shumë fat se nga kjo përfitoj vëmendje nga MAF Produktion dhe kam fituar kontratë afatgjate”, është shprehur Peci

Sipas tij të punosh me një ekip të MAF është një privilegj i madh.

“Por kjo vjen pas një pune të lodhshme të aktorit për të fituar sado dhe një rol shumë të vogël.

Peci shumë shpejt pritët të zgjidhet aktori i vitit.

 

 

 

 

 

Aksidentohet aktori i njohur

Periskopi.com Showbiz

Kevin Hart u shtrua në spital pasi automjeti i tij u rrëzua në kodra pikërisht në jug të Calabasas.

Sipas ABC7, përplasja ka ndodhur rreth orës 12:45 të mëngjesit, pranë autostradës Mulholland dhe Rrugës së Ftohtë të Kanionit. Hart ishte një nga dy pasagjerët në makinë kur shoferi humbi kontrollin.

 

 

Hart pësoi lëndime serioze në shpinë dhe po trajtohej në Spitalin Northridge Megjithëse dëmtimet nuk duket se janë kërcënuese për jetën. Shoferi i automjetit gjithashtu u shtrua në spital, dhe pasagjeri i tretë u plagos, por nuk shkoi në spital.

Patrulla e Kalifornisë Highway konfirmoi për ABC7 se nuk kishte asnjë indikacion se droga ose alkooli ishin të përfshirë, edhe pse shkaku i përplasjes është ende nën hetim.

Aktori i njohur theret me thikë derisa ishte në skenë

Periskopi.com Showbiz

Aktori i njohur kinez, Simon Yam është therur me thikë.

Ai është shtruar në spital pasi që u sulmua me thikë nga një sulmues në Kinë. Teksa po merrte pjesë në një eveniment.

 

 

64 vjeçar, i cili më së shumti është i njohur për rolin e tij në Lara Croft: Tomb Raider – Cradle of Life, shihet në një video të publikuar derisa po fliste në skenë në hapjen e një dyqani të rij kur u sulmua.

Në video shijet personi i cili nxori thikën dhe e theri aktorin në bark, por më pas ndërhynë sigurimi të cilët e arrestuan sulmuesin.

Foto nga filmi i aktorit Edi Lushi i cili po xhirohet në New York

Periskopi.com Showbiz

Aktori Edi Lushi, i cili tashmë në linjen e tij profesionale ka të krijuar shumë filma, sapo ka publikuar një foto e cili tregon anën artistike të tij. Foto është realizuar në qytetin e New Yorkut, ku edhe po qëndron aktori.

Aktori tashmë i ka reaalizuar xhirimet e filimit i cili pritet të jetë senzacion ndërkombëtar, Pjesë e filmit është edhe gangsteri i famshëm, John Alite.

Filmi pritet të jetë njëri nga filmat më të suksesshem pasi është duke u xhiruar nën produksionin e Hollywoodit.

Bekim Fehmiu kërkoi të luajë filmin e Skënderbeut, por iu refuzua roli

Periskopi.com Showbiz

Sot janë bërë nëntë vite nga vdekja e aktorit të madh shqiptarë, Bekim Fehmiu.

Përkundër që është njëra nga figurat më të mëdha të artit në trojet shqiptare, askush nga institucionet nuk ka bërë ndonjë organizim që ta kujtojnë veprën e aktorit të madh, transmeton Indeksonline.

Në një intervistë për ‘Anadolu Agency’, publicisti dhe gazetari i njohur, Fahri Musliu foli rreth jetës dhe veprës së Fehmiut.

“Është interesante jeta e Bekimit, sepse ka lindur në Sarajevë, ku ka emigruar familja e tij pasi ka qenë e përndjekur prej pushtetit të atëhershëm jugosllav, por pastaj edhe prej Mbretit Zog të Shqipërisë, për shkak të aktiviteteve politike që i ka bërë babai i tij, Ibrahim Fehmiu, i cili ka qenë punëtor i madh i arsimit dhe një njeri me vizione të përgjithshme humane”, shprehet Musliu.

Tutje, publicisti shqiptar shpjegoi se pse Fehmiut nuk arriti që të depërtonte në ‘Hollywood’.

“Për shkak të kritikës filmike të gazetarëve amerikanë dhe për shkaqe politike Bekimi nuk ia arriti që të depërtojë në Hollywood në mënyrën si e mendonte ai, edhe pse ai e ka arritur kulmin e vet në film çfarë nuk e kanë arritur aktorët e ish-sistemeve komuniste. Bekimi është aktori i parë nga bota komuniste i cili depërton të luaj në perëndim”, tha Musliu, duke shtuar se nga kritika e mediave amerikane Fehmiu u vlerësua si aktor i cili nuk heq dorë nga “ideologjia komuniste”, thotë Musliu.

Gazetari shqiptar shpjegoi se si Fehmiu kishte kërkuar që të luante në filmin e Skënderbeut por për shkaqe ideologjike, roli i ishte refuzuar.

“Bekimi nuk ka mundur të pranojë që të luaj diku ku ka improvizime, ku nuk ka profesionalizëm, ndershmëri e përgjegjësi. Ai ka bërë një përpjekje të luaj në filmin ‘Kur pranvera vonohet’, shtatë muaj ka punuar në atë film si aktor dhe regjisor, por duke i parë lojërat që janë bërë pas perdes ai ka hequr dorë. Ai ka bërë përpjekje të luaj edhe në një film tjetër ‘Njeriu prej dheut’, por përsëri edhe ajo ka qenë një lojë ku qëllimi ka qenë përfitimi material.”

“Dëshira e tij tjetër ka qenë të luaj Skënderbeun, mirëpo qeveria shqiptare në vitet e 70-ta merr vendimit që rolin e Skënderbeut ta luaj një aktor rus, e jo shqiptar, pikërisht për shkaqe ideologjike, sepse Bekimi ka kritikuar politikën e atëhershme në Shqipëri dhe ka lavdëruar politikën e Jugosllavisë, për shkak të zhvillimit ekonomik, kulturor dhe të gjitha fushave të jetës”, thekson Musliu.

Tutje, Musliu shpjegoi se pse Fehmiu nuk është shumë i famshëm tek rinia shqiptare.

“Fatkeqësisht Bekim Fehmiu në qarqe ndërkombëtare, ato jugosllave po flas Serbi, Kroaci dhe Bosnjë, qarqet evropiane, sidomos në Itali, vlerësohet jashtëzakonisht lart si një ndër aktorët më të mëdhenj të Ballkanit. Mirëpo, në hapësirën shqiptare nuk vlerësohet dhe në një farë mënyrë injorohet, sidomos nga pushteti, qoftë ai qendror apo lokal. Rinia shqiptare kudo qoftë nuk e di se kush është Bekim Fehmiu”, thotë Musliu.

Bekim Fehmiu është aktori i parë që luajti në Hollywood gjatë luftës së ftohët. Ai në vitet e 60-ta korri suksese të një pas njëshme duke luajtur në filma të mëdhenj si “Even Met Happy Gypsies”, “Dino De Laurentiis” dhe“The Odyssey”.

Ai po ashtu ishte nominuar për çmimin ‘Oscar’. Gjatë karrierës së tij ai ka luajtur në rreth 50 filma.

Vdes aktori zviceran që luajti rolin e Hitlerit

Periskopi.com Lajme

Bruno Ganz, një ndër aktorët më të njohur në Zvicrës, ka vdekur në Cyrih, në moshën 78 vjeçare.

Ganz po ashtu ishte i njohur për aktrimin e tij në rolin e Hitlerit.

Lajmin për vdekjen e tij e ka konfirmuar agjentja e Ganz-it, Patricia Baumbauer.

“Është e rëndë të konfirmojmë se klienti ynë, Bruno Ganz, vdiq më 16 shkurt në shtëpinë e tij në Cyrih, pas betejës së tij me kancerin”, ka thënë Baumbauer për swissinfo, transmeton albinfo.

Përndryshe, Ganz lindi në Cyrih më 22 mars 1941. Babai i tij zviceran ishte mekanik me profesion, kurse nëna e tij ishte me prejardhje nga Italia e veriut.

Një nga rolet e tij më të famshme kinematografike ishte si Adolf Hitler, duke portretizuar ditët e fundit të diktatorit nazist në Downfall (Der Untergang), për të cilin ai mori shumë brohoritje kritike. Përplasjet për rolin e tij u bënë edhe subjekt i ‘memes’ në internet.

Aktori aziatik dhuron pasurinë milionëshe për bamirësi

Periskopi.com Showbiz

Ylli i kinematografisë në Hong Kong, Chow Yun-fat, është një multimilioner që bëri emër falë filmave aksion, veçanërisht “Crouching Tiger, Hidden Dragon”.

Por, ndryshe nga ç’bëjnë të pasurit e tjerë të botës, ai ka premtuar se do t’i dhurojë gjithë milionat e tij për bamirësi.

Aktori 63-vjeçar nga Hong-Kong është i njohur për stilin modest të jetës, pasi ai lëviz me transport publik dhe shpesh pret në radhë të gjata për të blerë një biletë kinemaje për film, ku vetë është protagonisti kryesor.

Për herë të parë, ai u shfaq në listën e njerëzve më të pasur të revistës amerikane “Forbes” në vitin 2015 dhe është vlerësuar të ketë një pasuri prej rreth 630 milionë euro.

Ndërron jetë aktori i njohur shqiptar

Periskopi.com Lajme

Në moshën 89-vjeçare ka vdekur aktori i njohur, Luan Qerimi.

Luan Qerimi është lindur më 15 tetor të vitit 1929 në Lushnjë dhe i hyri botës së aktrimit, fillimisht me lëvizjen amatore, për t’u aktivizuar në Teatrin e Ushtrisë, ku talenti i tij do të spikaste.

Në vitin,1954 ishte 25 vjeçar kur do të hynte në Teatrin Popullor, që ishte ëndrra e çdo të riu kishte qëllim të bëhej aktor.

Karriera e tij nisi me një rol episodik në komedinë “Prefekti” në vitin 1954, në rolin e Skënderit, që nga ajo kohë atij iu besuan me dhjetëra role tjera.

Ai kishte fituar një besim të madh nga të tjerët për shkak të portretit të tij të veçantë, zërit kumbues, seriozitetin dhe mënyrën se si i përshtatej çdo karakteri.

Aktori ka vite që ishte tërhequr nga jeta artistike, megjithatë mbi 70 rolet e tij të famshme ndër to “Arturo Ui”, “Otello”, “Orët e Kremlinit”, “Gracka” apo “Vdekja e kalit” mbetën të gjalla në mendjen e mijëra artdashësve shqiptarë.

 

Wilder befason publikun: Pasioni im nuk është boksi

Periskopi.com Sporti

Në prag të përballjes së tij me Tyson Fury në Los Angeles Deontay Wilder ka zbuluar pasionin e tij të vërtetë në jetë … dhe nuk është sporti i boksit.

Wilder është bërë një figurë e fuqishme në ring, derisa do kërkoj titullin e peshave të rënda ndaj Furyt nesër, por boksieri amerikan ka zbuluar se aktrimi mbetet pasioni i tij, transmeton Periskopi.

Në intervistën e tij të fundit, Wilder tregon se një ditë pasi të pensionohet nga boksi do ta provoj veten edhe në fushën e aktrimit.

In a recent interview with Luc Belaire CEO Brett Berish, Deontay Wilder revealed his true love

”Kjo është dita që e pres me padurim, kur të pensionohem unë dua të jem në TV… pasioni im i vërtetë është aktrimi,” zbuloi Wilder.

”Gjithmonë provoja të isha aktor. Më kujtohet të hyja në banjo kur merrja skenare të gjata, dhe bëja prova për një apo dy orë”.

”Dua të jem prefekt në aktrim. Kur nuk më kujtohet ajo çfarë duhet të them, unë zbuloj diçka dhe e them, pra jam lindur me pasionin për të qenë aktor”, deklaroi para meçit Deontay Wilder.

Fury is fighting in the ring for only the third time since his shock defeat of Klitschko in 2010

Wilder dhe Fury përplasen nesër, me fillim nga ora 6 e mëngjesi, teksa Periskopi do ju mbajë vazhdimisht të informuar për këtë ndeshje. /Periskopi/

Aktori i njohur përleshet me një qytetar, për një vend parkimi

Periskopi.com Showbiz

Aktori amerikan Alec Baldwin ka sërish probleme me ligjin. Kësaj radhe ai akuzohet për sulm ndaj një qytetari në Nju Jork, pasi pretendohet se e ka goditur për një vend parkimi.

Ai u paraqit në stacionin policor dhe u urdhërua që të shkojë në Gjykatë më 26 Nëntor. Ky nuk është rasti i parë që 60-vjeçari ka probleme me ligjin. Në vitin 2014 Baldwin u arrestua për sjellje të çrregullt.

Policia tha për mediat amerikane se aktori pretendon që një familjare e tij kishte zënë vend parkimi për makinën e saj, kur një person tjetër i zuri papritur vendin.

Autoritetet thanë se të dy burrat debatuan ashpër, para se aktori të qëllonte me grusht 49-vjeçarin e përfshirë në konflikt. Ky i fundit u dërgua në spital me dhimbje të forta në nofull. Pasi u akuzua për sulm fizik, Baldwin mohoi që ta kishte goditur. Sherri mes tyre ndodhi ditën e premte në Manhatan.Burimi TMZ

Vazhdojnë fyerjet e aktorit që keqpërdori 100 mijë euro – Pas policëve, u sulet ‘ardhacakëve’ të pasluftës

Periskopi.com Lajme

Armond Morina ka vazhduar me gjuhë raciste dhe me gabime drejtshkrimore, teksa ka kritikuar sistemin e arsimit në Kosovë. Ai nuk ka kërkuar falje për fyerjet ndaj Policisë së Kosovës, por ka vazhduar përsëri me fyerje të njëjta.

Njeriu që ka përfituar 100 mijë euro nga buxheti i shtetit për prodhimin e filmave, kishte shfryer mllefin më herët mbi pjesëtarë të Policisë, të cilët kanë nisur një fushatë për sigurinë në trafik. Ai në një reagim ka injoruar kërkim faljen, por ka vazhduar t’i fyerje raciste teksa ka kritikuar edhe sistemin e arsimit në Kosovë, raporton  Insajderi.

Ai fillimisht ka kritikuar mediat për publikimin e fyerjeve nga ana e tij ndaj policëve, teksa ka këshilluar ato të merren me sistemin e arsimit ku edhe ka dashur ta prezantoj vetën më ndryshe.

“Ku ka debat më të mirë dhe më të zëshëm për nivelin e sistemit arsimor të degraduar të cilin okupatori filloi ta shkatërroi në kohën e okupimit. Ardhacakët në periudhën e pasluftës vazhduan procesin e degradimit ndoshta pa vetëdije, gjithmonë duke u nisur nga niveli i edukatës”.

“Një popull që gënjen shkollën ai gënjen: babën, nënën motrën e mos flasim për farefisin e gjerë. Të nderuar portale hapni këtë debat të nevojshëm për vendin para 18 vitesh. Me nderime artisti të cilin e larguan nga sistemi i arsimit pikërisht sepse nuk pranonte të jepte diploma shqiptarqe… Ai jam  unë… Sukses”, ka shkruar Morina në një reagim të tij në Instagram.

Morina më herët gjatë ditës i ka cilësuar të pashkollë policët e Kosovës teksa ka treguar problemet e tij me gjuhen shqipe.

“Ish dale policia tu kosoves demek me vu xhoba demek si vetdisim i popullates se pa arsimime… a polici ftyren hami nervoz thu ti i ka kry kater vjet shkokke… normal qe ja thash keshe ate ftyre te ndydht… shume i nxe kuptohet nga shkolla tri javore dukej qe si përkiste shtreses se edukime… kastravec mo… hehehehe. thenja nga filmi shqiptar i shkonte per ftyre: po zbriti katundaria n’qytet atdheu asht n’rrezik. a rrezik madh o boll kuptohet nga kta me shkolla te dyshimta dhe tre javore”, kishte shkruar Morina më herët në Instagram.

Morina më herët ka qenë pjesë e një procesi gjyqësor për keqpërdorim të mbi 280 mijë eurove për prodhimin e filmave.

Por, falë zvarritjes së procesit gjyqësor lënda kundër tij është parashkruar. Fondi prej 288 mijë eurosh i ndarë për prodhimin e dy filmave, është keqpërdorur dhe shpenzuar në hotele, karburante, dreka, darka, qofte e qebapë nga producentët, Armond Morina e Nehat Fejza.

Paratë në mënyrë të paligjshme u janë dhënë nga ish-ministrat e Kulturës, Astrit Haraqija dhe Valton Beqiri. Të dy ministrat të Lidhjes Demokratike të Kosovës.

Shkalla e parë kishte shqiptuar katër vjet burg me kusht të implikuarve. Nehat Fejza ishte obliguar që shtetit t’ia kthejë 188 mijë euro. Kolegu i tij, Armond Morina duhet t’i kthejë 100 mijë euro.

Gjykata e Apelit e kishte kthyer lëndën në rigjykim pa ndonjë bazë. Kur ishin rigjykuar, lënda kishte arritur kohën e parashkrimit.

Ndërron jetë aktori i njohur shqiptar

Periskopi.com Showbiz

Aktori i njohur i humorit dhe i estradës, Fadil Hasa, është ndarë sot nga jeta pas një sëmundje të rëndë. Janë miqtë e tij, Muharrem Hoxha, Haxhi Rama, Roland Koça, që kanë dhënë lajmin e hidhur të ndarjes nga jeta të kolegut me të cilin kanë ndarë jo vetëm role në skenë, por edhe një pjesë të jetës së tyre.

Fadil Hasa për një periudhë të gjatë kohe vuante nga një sëmundje e rëndë dhe sot në mëngjes ai ndërroi jetë.

Hasa do të mbahet mend gjatë në memorien e publikut dhe artdashësve, pasi ai ka sjellë në ekran dhe teatër qindra role. Aktori i njohur Fadil Hasa ka marrë dhe shumë çmime dhe nderime për punën e gjatë të tij në film dhe teatër. Ai mbante mbi supe çmimin “Artisti i Merituar” dhe është katër herë fitues i çmimit “Aktori më i mirë i humorit”. Fadil Hasa ishte është një nga aktorët e shquar shqiptar. Ai ka lindur në Durrës me 8 prill 1940. Ai është i shquar më shumë në role komike ne estradën e Durrësit, por edhe me role të shumë në kinematografi. Homazhet do të bëhen nesër në orën 10.00 – 11.00, në teatrin e Durrësit.