Mihrije Braha në Shqipëri për të ndihmuar viktimat, publiku e akuzojnë për publicitet

Periskopi.com Showbiz

Pas një postimi të bërë Mihrije Braha është akuzuar rëndë nga ndjekësit.

Mihrije Braha gjatë ditës së sotme kishte marrë rrugë për në Shqipëri, arsyeja ndihma për të prekurit nga tërmeti, shkruan lajmi.net.

Në videon e publikuar në llogarinë e saj në Instagram, ku këngëtarja shihet rrugës për në Shqipëri, nuk kanë munguar as komentet akuzuese.

Disa ndjekës i kishin shkruar asaj se këtë gjë po e bën vetëm për një qëllim e ai është, publiciteti.

“Së pari Gjilanin duhet me vizitu, tani Shqipërinë, por ju këngëtarët ku shihni për reklama keni qef me shku”.

 

Biznesmeni i Maltës akuzohet për vrasjen e gazetares Daphne Caruana Galizia

Periskopi.com Lajme

Biznesmeni maltez, Yorgen Fenech, është akuzuar për bashkëpunim në vrasjen e gazetares Daphne Caruana Galizia në vitin 2017.

Ai u deklarua i pafajshëm në gjykatën në Valletta të Shtunën në mbrëmje, ndërkohë që të afërmit e gazetares së vrarë ishin të pranishëm në gjykatë.

Hetimi për vdekjen e Caruana Galizia ka tronditur qeverinë e Maltës.

Kryeministri Joseph Muscat ka qenë nën presion për të dhënë dorëheqjen.

Presidenti i Brazilit po akuzon Leonardo DiCaprion për ndezjen e zjarreve në Amazonë

Periskopi.com Showbiz

Presidenti brazilian Jair Bolsonaro po fajëson aktorin Leonardo DiCaprio për mbledhjen e donacioneve për organizatat jofitimprurëse që ai pretendon se fshihen pas disa prej zjarreve në parkun e Amazonës.

Bolsonaro u tha ndjekësve të tij në rrjetet sociale të premten: “DiCaprio është një djalë i lezetshëm, a nuk është ai? Dhuron para për të ndezur flakë Amazonën”.

Organizata mjedisore e DiCaprios ka premtuar pesë milion dollarë për të ndihmuar në mbrojtjen e Amazonës pasi zjarret shkatërruan pjesë të mëdha të pyjeve të shiut në muajt korrik dhe gusht, shkruan DailyMail.

Aktori u bëri thirrje njerëzve në atë kohë që të konsideronin dhurimin për grupet e vijave të frontit në Amazonë që ndihmojnë ‘pyjet tropikale më të rrezikuara në botë’.

DiCaprio ia atribuoi një pjesë të problemit Presidentit Brazilian Jair Bolsonaro i cili thotë se lejoi fermerët dhe prerësit të ‘pastrojnë tokën’ pas marrjes së detyrës në janar.

Disa zjarrfikës vullnetarë, të cilët mohojnë të bëjnë keq, u arrestuan dhe u liruan më vonë.

Policia lokale thotë se po hetohet për gjoja ndezjen e zjarreve për të marrë fonde përmes organizatave jofitimprurësve.

Prokurorët federalë thonë se hetimi i tyre tregon për grabitësit e tokës lokale si të dyshuarit kryesorë.

Një i ri akuzohet për vrasjen e 39 emigrantëve

Periskopi.com Lajme

Policia e Mbretërisë së Bashkuar ka akuzuar një shofer kamioni si të dyshuarin kryesor për vrasjen 39 emigrantëve.

Ai akuzohet për vrasje, komplot dhe trafikimin e qenieve  njerëzve. Në kamionin që drejtonte ai në Anglinë jug-lindore, vdiqën 39 persona (31 burra dhe 8 gra).

Maurice Robinson, 25 vjeç nga Irlanda Veriore, do të paraqitet të hënën në gjykatë.

Autoritetet ende po përpiqen të identifikojnë viktimat, raporton ABC News.

Fillimisht policia besonte se ata ishin shtetas kinezë, megjithatë, ekzistojnë shqetësime në rritje se të paktën 10 nga viktimat mund të ishin nga Vietnami.

Ambasada e Vietnamit në Londër ka krijuar një linjë telefonike për njerëzit që të pyesin për anëtarët e familjes të zhdukur.

Kryeinspektori i detektivëve, Martin Pasmore tha se oficerët e tij kishin gjetur shumë pak letërnjoftime midis kufomave dhe shpresojnë t’i identifikojnë të vdekurit përmes gjurmëve të gishtërinjve, regjistrimeve dentare dhe ADN-së, si dhe foto nga miqtë dhe të afërmit.

Lady Gaga akuzohet për plagjiaturë

Periskopi.com Showbiz

Lady Gaga mund të dalë në gjyq, pasi Steve Ronsen, një muzikant amator, e ka akuzuar këngëtaren për vjedhë të këngës së tij “Shallow” dhe po kërkon një tarifë shumë milionëshe, raporton Cosmopolitan.

Lady Gaga pati një karrierë të shkëlqyeshme edhe para se të realizonte filmin “A Star Is Born”, dhe roli i saj në këtë film i shtoi vetëm famën.

Filmi u shënua nga një shfaqje fenomenale e këngës “Shallow” në të cilën asaj iu bashkua aktori Bradley Cooper.

Kënga për të cilën muzikanti pretendon se është identike, quhet “Almost” dhe ka qenë në Sound Cloud-in e tij për shtatë vjet.

“Disa herë më është thënë që “Shallow” tingëllon si kënga ime. Kështu që unë nuk e vura re më parë, madje as nuk e shikova filmin, i cili dëgjova se ishte me të vërtetë i mirë. Unë e admiroj Gaga dhe dua ta përfundoj këtë. Nuk po gjykoj drejtpërdrejt askënd. Muzikanti profesional më tha se këngët tingëllojnë identike”, tha Ronsen.