Ngjitet në 14 malet më të larta në botë, alpinisti i Nepalit

Periskopi.com Sporti

Një alpinist i Nepalit dhe ish-marins britanik, ka ngjitur 14 majat më të larta në botë brenda shtatë muajve.

Kjo ka bërë që ai të mposhtë një rekord të mëparshëm prej gati tetë vjetësh, njofton Klan Kosova.

Nirmal Purja arriti majën e malit të tij të 14-të, Shishapangma në Kinë, të martën në mëngjes.

36 vjeçari u bashkua me ushtrinë britanike në 2003 dhe u bë  Marins Mbretëror në 2009.