Kosnett ia thotë ndër sy Albin Kurtit: Përparoje dialogun, bëj marrëveshje me Serbinë

Periskopi.com Lajme

Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett, ka takuar kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti. Sipas kumtesës së VV’së, Kosnett ka uruar mbarëvajtjen e procesit zgjedhor ndërkohë ka kërkuar përparim në luftimin e korrupsionit, zhvillimin ekonomik si dhe ka folur për dialogun me Serbinë.

“Ai tregoi interesim të veçantë në përparimin kundër korrupsionit, për ekonominë, dhe për përparimin në dialogun me Serbinë, drejt arritjes së një marrëveshje gjithëpërfshirëse që do të sillte stabilitet dhe paqe të qëndrueshme në rajon”, njofton Vetëvendosje.

Kështu njofton Lëvizja Vetëvendosje përmes një njoftimi për media:

Në një takim miqësor, ambasadori Kosnett shprehu kënaqësinë e tij për mbarëvajtjen e procesit zgjedhor, pjesëmarrjen e lartë të qytetarëve dhe uroi kryetarin Kurti për një fushatë që adresoi shqetësimet e votuesve. Ai tregoi interesim të veçantë në përparimin kundër korrupsionit, për ekonominë, dhe për përparimin në dialogun me Serbinë, drejt arritjes së një marrëveshje gjithëpërfshirëse që do të sillte stabilitet dhe paqe të qëndrueshme në rajon.

Nga ana e tij, kryetari Kurti e siguroi z.Kosnett se do të jetë kryeministër për të gjithë qytetarët e Kosovës. Ai e njoftoi ambasadorin se konsolidimi i brendshëm i Kosovës me shtetndërtim demokratik, sundim të ligjit, zhvillim ekonomik dhe progres shoqëror është prioritet që do ta zbatojë, meqë edhe nevojat e qytetarëve e vullneti i tyre i shprehur në këto zgjedhje ishte për këtë.

Kryetari Albin Kurti tha se dialogu do të fillojë me serbët e Kosovës, nga poshtë lartë për zhvillim e integrim të serbëve qysh në javën e parë. Ndërkaq, në muajin e parë nevojitet takim me z.Borrel, përfaqësuesin e ri të lartë të BE-së për Siguri e Politikë të Jashtme, si dialog me Brukselin për dialog me Serbinë, sepse dialogu me Serbinë duhet të jetë i përgatitur mirë e me parime të qarta. Paraprakisht duhet të mbyllet kapitulli i 33 marrëveshjeve të mëhershme, përkatësisht vlerësimi i zbatimit dhe i ndikimit të tyre. Nuk duhet të vonohemi por s’kemi as pse nxitohemi e bëjmë gabime që na kushtojnë pastaj.

Në fund të takimit, të dy palët shprehën interesimin për komunikim të vazhdueshëm e takime të mëtutjeshme.

 

 

Senatori Barraso dhe ambasadori Kosnett vizitojnë Veriun e Kosovës

Periskopi.com Lajme

Senatori republikan John Barraso, po qëndron në Kosovë.

Gjatë ditës ai ka vizituar Veriun e Kosovës, ku ka takuar trupat ushtarake të SHBA-ve.

Lajmin e ka bërë të ditur Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

“Senatori Barraso shpenzoi një ditë në veri të Kosovës me trupat nga Garda Kombëtare e Wyoming, të cilët janë të vendosur atje. Duket që ushtarët kanë sjellë me vete edhe pjesë nga Wyoming, që ta bëjnë të ndjehet atë si në shtëpinë e tij”.

Barraso ishte në shoqerimin e ambasadorit Phillip Kosnett.