Veton Surroi: Fitorja e opozitës sikur kur u çliruam nga Serbia

Periskopi.com Lajme

Analisti dhe publicisti i njohur Veton Surroi shkruan se fitorja e VV dhe LDK në zgjedhjet e 6 tetorit solli një ndjenjë çlirimi te kosovarët.

“Por ky përshkrim do të ishte i pamjaftueshëm për ta përshkruar energjinë e krijuar. Kjo ditë kishte diçka më shumë se ç’prodhon një ditë rotacioni të rëndomtë politik, ku opozita e deridjeshme mund partitë në pushtet. Kjo më shumë quhet shpresë, një ndjenjë e veçantë të cilën kosovarët e përjetuan në kthesat e mëdha historike; diçka me ngjashmëri (të afërt a largët) sikur u çliruan nga Serbia dhe diçka me ngjashmëri (të afërt a largët) si kur shpallën pavarësinë e vendit”, shkruan Surroi.

Shkrimin e plotë mund ta lexoni këtu.