Gjermania kërcënohet nga rënia e qeverisë?

Periskopi.com Lajme

Kryetarja e Partisë Socialdemokrate gjermane Andrea Nales ka njoftuar publikun se do të japë dorëheqjen të hënën.

Socialdemokratët gjermanë pësuan një humbje të rëndë në zgjedhjet e fundit evropiane, por askush nuk priste dorëheqjen e shefes së tyre.

Kjo situatë mund të çojë në rënien e qeverisë gjermane. Në fakt, SPD do të zgjedhë një udhëheqës të ri, i cili ka gjasa të vijë nga një fraksion që kundërshton koalicionin e ri të madh të SPD-së dhe CDU një vit më parë.

Mediat thonë se një nga arsyet është se kryetari i mundshëm i ri i partisë Olaf Scholz, zëvendëskancelar dhe ministër i Financave, beson se nuk është e nevojshme të vazhdohet me një koalicion të madh.

Socialdemokratët përfunduan në zgjedhjet evropiane si partia e tretë më e fortë në vend, pas demokratëve dhe Të Gjelbërve.