Ndeshja kundër Betisit filloi shumë vonë, Barça u desh të merrte leje nga prindërit e lojtarit për ta marrë në skuadër

Periskopi.com Sporti

Barcelona transferoi lojtarë si Frenkie de Jong dhe Antoine Griezmann gjatë verës, por nuk e ka pasur startin më të mirë në La Liga.

Blaugranët u mposhtën 1-0 nga Athletic Bilbao në “Camp Nou” në ndeshjen e parë, falë një goli fantastik me gërshërë nga Aritz Aduritz, transmeton Periskopi.

Sonte, në ndeshjen kundër Real Betisit, Barça u desh të luante pa emrat si Lionel Messi, Luis Suarez dhe Ousmane Dembele, të cilët janë të lënduar.

Kështu, trjaneri Ernesto Valverde vendosi ta ftojë në skuadër të riun Anssumane Fati.

Mirëpo, për shkak të rregullores së La Ligas, klubi u desh të merrte leje zyrtare nga prindërit e 16-vjeçarit në mënyrë qa ta fusnin atë në mesin e rezervistëve kundër Betisit.

Thuhet se klubet e futbollit nga top liga spanjolle nuk janë të lejuara të ftojnë lojtarë nën 18-vjeç në ndeshjet që zhvillohen vonë në mbrëmje, nëse nuk marrin leje nga prindërit e futbollistit fillimisht.

Kështu që, me ndeshjen mes Barçës dhe Betisit që filloi nga ora 21:00, gjiganti katalunas dhe Fati u desh të merrnin leje nga prindërit e lojtarit për të qenë legjitim për lojë. /Periskopi.com/