Rritja në një ‘rreth seksi’ dhe shtatzënë në moshën 12 vjeçare, vështrim në jetën e fshehtë të Aretha Franklin

Periskopi.com Showbiz

Zëri i saj ka bërë  miliona njerëz të lotojnë, me këngë plot dëshirë të zjarrtë dhe zemërim.

Megjithatë prapa këtyre teksteve qëndron një histori edhe më dramatike.

Sepse Mbretëresha e Soulit, e njohur si një nga këngëtaret më të mëdha të kësaj rryme të të gjitha kohërave dhe që ka vdekur sot (16 gusht 2018) në moshën 76vjeçare, kishte një jetë të trazuar personale që përfshinte një shtatzëni në moshën e 12 vjeçare dhe katër fëmijëve nga katër baballarë të ndryshëm.

Detajet u zbuluan në një biografi të vitit 2014 nga David Ritz.

Ndërsa u quajt ‘Respekti’, ai përshkruan  udhëtimin e këngëtares për të qenë një legjendë e këndshme ndërkombëtare dhe kronikën e egos që u rrit me kalimin e kohës për të qenë po aq e madhe sa emri i saj.

Ndërsa Ritz e bëri të qartë se, edhe edukimi i hershëm i Arethas në Detroit ishte i larmishëm

Babai i saj Clarence “C.L” Lewis ishte i njohur si një predikues në kishën ‘Bethel Baptist’, ku ai ishte anëtar, duke siguruar shumë më tepër sesa vetëm predikime në tubimet e tij.

Në fakt, orgjitë ishin kaq të zakonshme, sa që shoku tjetër, Ray Charles e cilësoi kishën si një “rreth seksual”.

Vetëm në moshën 12-vjeçare, ajo mbeti shtatzënë nga një mik të shkollës, i quajtur Donald Burk.

Aretha lindi vetëm dy muaj përpara ditëlindjes së saj të 13-të një fëmije që e quajti Clarence sipas babait të saj dhe i cili ishte i pari i dy foshnjave që ajo do të kishte para moshës pesëmbëdhjetë vjeç.

I dyti, Edward, u emërua sipas babait të tij, një mik lokal.

Mëmësia  nuk e kufizojë ambicien muzikore të Arethas.

Që nga mosha e hershme ajo mbante ambicie për t’u bërë një këngëtare e famshme pop dhe duke lënë gjyshen Rachel dhe motrën Erma për të marrë përgjegjësinë e fëmijëve të saj, ajo braktisi shkollën për të ndjekur qëllimin e saj.

Ishte rreth kësaj kohe kur ajo u prezantua me këngëtarin Sam Cooke, i cili më vonë i tha Ritz se ai kishte shijuar më shumë se zërin e saj legjendar kur ajo u bashkua me atë për një natë në një dhomë moteli në Atlanta. Ai vazhdoi të shkruante këngën ‘Ti më dërgove për të’.

Në moshën 19vjeçare Aretha u martua me ‘burrin e zonjave vendase’ të quajtur Ted White, i cili menjëherë u caktua si menaxher i saj dhe çifti kishte një fëmijë: një tjetër djalë, Ted Jr.

Deri atëherë ajo ishte mirë në rrugën e saj për famë ndërkombëtare: në moshën 16 vjeçare ajo kishte udhëtuar tashmë me Martin Luther King, Jr dhe në 1968 këndoi në funeralin e tij .

Por, ndërsa reputacioni i saj u rrit, jeta e saj familjare u përkeqësua shpejt, martesa e saj u zhyt në alkool dhe acarim.

“Ajo po pinte aq shumë saqë menduam se ishte në prag të një shkatërrimi”, zbuloi motra Carolyn.

Aretha më në fund nxorri jashtë White në vitin 1968, por problemi i alkoolit u përkeqësua edhe më shumë.

Egoja e saj u rrit në drejtimin e drejtpërdrejtë me suksesin e saj, duke udhëhequr Dennis Edwards, këngëtarin kryesor të ‘Temptations’, një tjetër i dashur i Aretha-s ky, të cilit i kishte thënë se ajo i shihte disa nga të dashurit e saj si të ishin më pak se shërbëtorë.

As kjo lidhje nuk funksionoi, pasi ajo njohu dikë tjetër pas ndarjes nga bashkëshorti i saj dhe në fillim të 1970 ajo kishte lindur djalin e saj të katërt, Kecalf, nga menaxheri i saj i atëhershëm Ken Cunningham.

Deri në vitin 1978 Aretha ishte gati të lidhë përsëri nyjën, këtë herë me yllin e filmave, Glynn Turman.

Megjithatë, edhe një herë, pavarësisht nga një jetë në dukje magjepsëse në sipërfaqe, duket se Aretha ende nuk mund të gjejë lumturinë familjare që ajo dëshironte dhe martesa mbaroi brenda gjashtë vjetësh.

Kur Barack Obama qau me këngën e mbretëreshës së Soul-it që vdiq sot

Periskopi.com Showbiz

Ishte momenti kur mbretëresha e soulit, bëri të qaj një president. Pas gjysmë shekulli pasi ajo dhuroi këngët e saj më të fuqishme në botë, Aretha Franklin, thirri të gjithë madhështinë e saj vokale kur këndoi në vitin 2015 pasi Barack Obama u zgjedh president.

Ishte 38 vjetori i Kennedy Center Honors Gala, kur Franklin hyri në skenë e veshur me një pallto të gjatë me lesh dhe duke mbajtur një çantë. Ajo u ul në piano dhe filloi të këndonte “You Make Me Feel Like” dhe kjo bëri që Obama të fshinte një lotët nga syri i tij së bashku me zonjën e parë. Kurse bashkëautorja e këngës Carole King, kërceu në këmbë duke u çuditur me thellësinë emocionale që të Aretha Franklinit, shkruan Insajderi.

Nj vit më vonë e pyetur nga revista “Vogue” për mbrëmjen e asaj Gala koncerti, ajo shprejgou për vokalin që e kishte arritur, ajo kishte thënë se “Do të duhej të dalim nga ajo pallto, unë e kam ndjerë atë”, kishte thënë Franklin.

Në shtator të njëjtit vit Franklin kishte kënduar në Filadelfia, ku këndoi “Nessun Dorma” këngë kjo me të cilën kishte kënduar edhe në ceremoninë e çmimeve Grammy.

Më posht mund të shihni pamjet kur Aretha Franklin bëri të qaj Barack Obamën:

 

Vdes legjenda e muzikës, Aretha Franklin

Periskopi.com Showbiz

E njohur si mbretëresha e Soul-it, Aretha Franklin, ka vdekur në moshën 76-vjeçare në Detroit.

Legjenda e muzikës Franklin, ishte diagnositifikuar me kancer qysh në vitin 2010, ndërsa një vit më vonë kishte ndërprerë karrierën e saj, shkruan Periskopi.

Ajo është e njohur më së shumti për hitet “Respect” dhe “Think”.

Perfornamcën e fundit e ka mbajtur në muajin nëntor të vitit të kaluar në një galambrëmje Nju Jork, në mbështetje të fondacionit Elton Jon kundër sëmundjes së AIDS-it. /Periskopi/