Assange nuk do të akuzohet për zbulimin e mjeteve sekrete të CIA-s

Periskopi.com Lajme

Departamenti amerikan i Drejtësisë vendosi të mos ngritë akuzë kundër themeluesit të WikiLeaks Julian Assange për rolin e tij në zbulimin e një mjeti të fshehtë të CIA-s për spiunazh, raporton Politico me seli në Bruksel, duke iu referuar pretendimeve të zyrtarëve amerikanë dhe dy personave të njohur me rastin.

Ky veprim ka befasuar ekspertët për siguri kombëtare, duke pasur parasysh se vendimi i fundit i prokurorisë ishte që themeluesi i WikiLeaks të akuzohet për shkelje të spiunazhit.

Ky vendim do të thotë se Assange nuk do të përballen me ndëshkimin për zbulimin publik të kodit digjitale, i njohur si Volt 7, i CIA-s që përdoret për hakimin e pajisjeve.

Kjo çoi në faktin se disa mjete të caktuara bëhen të papërdorshme për CIA-n dhe iu ka siguruar qasje në këto mjete spiunëve dhe hakerëve të huaj.

Assange është në burg Belmarsh në Londër, ku ai po vuan një dënim prej 50 javësh për shkelje të kushteve të dorëzanisë.

WikiLeaks emëron kryeredaktorin e ri

Periskopi.com Lajme

WikiLeaks ka treguar se Assange do të qëndrojë si botues i grupit.

WikiLeaks zëvendësoi Julian Assange si kryeredaktor me Kristinn Hrafnsson.

“Unë dënoj trajtimin e Julian Assange që çon në rolin tim të ri,” tha Hrafnsson, siç raportoi Daily Dot.

“E mirëpres rastin për të siguruar vazhdimin e punës së rëndësishme bazuar në idealet e WikiLeaks”, citohet të ketë thënë kryeredaktori i ri i platformës që dridhi qeveritë botërore me të dhënat sekrete të publikuara mbi operacionet ushtarake në Lindje të Mesme.

Organizata u themelua dhe është drejtuar për më shumë se një dekadë nga Assange, por australiani me flokë të argjendtë që u izolua në mbrojtje ligjore në Ambasadën e Ekuadorit në Londër që nga viti 2012.

Assange kishte ndërprerë komunikimet e tij me presidentin e ri të Ekuadorit, Lenin Moreno, në mars të këtij viti, dhe ka edhe debat mbi atë nëse Ekuadorit do të vazhdojë të mbrojë Assange apo jo. Ai kërkohet nën disa vepra penale ndër to dhunime seksuale.

 

A do ta dorëzojë Ekuadori themeluesin e WikiLeaks tek autoritetet britanike?

Periskopi.com Lajme

Ekuadori duket se po përfundon planet për tërheqjen e mbrojtjes së azilit për themeluesin e Wikileaks, Julian Assange, dhe që në fillim të javës së ardhshme, pritet ta nxjerrë atë nga ambasada e saj në Londër dhe t’ia dorëzojë autoriteteve britanike, sipas raporteve të medias.

Assange, 47 vjeç, është fshehur në ambasadë që nga viti 2012, pasi u strehuan për të shmangur ekstradimin në Suedi, ku ishte kërkuar për t’u marrë në pyetje lidhur me akuzat për sulme dhe përdhunim seksual.

Megjithëse Suedia ka hedhur poshtë hetimin e saj për akuzat për përdhunim, Assange ka vendosur të mos largohet nga ambasada për shqetësimin se SHBA do të kërkojë menjëherë arrestimin dhe ekstradimin e tij mbi rrjedhjen e dokumenteve të klasifikuara në WikiLeaks nga Chelsea Manning.

WikiLeaks është gjithashtu fokusi i hetimit nga këshilltari special Robert Mueller në ndërhyrjen ruse në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016, duke shpërndarë materiale të hackuara.

Ekuadori është rritur gjithnjë e më shumë të pakënaqur me marrëveshjen e azilit në muajt e fundit. Në mars, Ekuadori i la Assange të përdorte internetin nga ambasada për shkelje të një marrëveshjeje që nënshkroi në fund të vitit 2017 për të mos përdorur komunikimet e tij për të ndërhyrë në punët e shteteve të tjera.

Ekuadori e ka forcuar qëndrimin e tij pas zgjedhjeve të majit të presidentit Lenin Moreno, i cili e ka përshkruar Assange si një “haker”, një “problem të trashëguar” dhe një “gur në këpucë”.

Assange, një programues australian i kompjuterëve, veçanërisht nxori zemërimin e Ekuadorit duke zemëruar qeverinë spanjolle me mbështetjen e tij për udhëheqësit separatistë në rajonin spanjoll të Katalonjës, të cilët kërkonin të shkëputeshin vitin e kaluar.

Times of London raportoi javën e kaluar se ministrat britanikë dhe zyrtarët e lartë të Ministrisë së Jashtme ishin “të kyçur në diskutimet mbi fatin e Assange”.

Përveç kësaj, presioni i lajmeve ruse, citoi burime të paidentifikuara të thoshte se Ekuadori është gati të dorëzojë Assange tek autoritetet britanike “në javët apo edhe ditët e ardhshme”.

Glen Greenwald, redaktor i The Intercept, njoftoi të shtunën se ai pret që Moreno të finalizojë një marrëveshje me autoritetet britanike gjatë udhëtimit të tij në Londër të premten për një samit të aftësisë së kufizuar botërore. Greenwald tha se Moreno gjithashtu ka në plan të udhëtojë për në Madrid gjatë udhëtimit të tij.

Greenwald citoi një burim të paidentifikuar pranë Ministrisë së Jashtme ekuadoriane dhe zyrës së presidentit, duke konfirmuar se Moreno është afër një marrëveshjeje që në fillim të kësaj jave.

Greenwald, ish gazetar i The Guardian, është një gazetar dhe autor që shkruan gjerësisht për çështjet e sigurisë kombëtare. Ai botoi një seri artikujsh rreth programeve të mbikëqyrjes së SHBA dhe Britanisë, të bazuara pjesërisht në dokumentet e klasifikuara të publikuara nga Edward Snowden, një kontraktues i vetëm amerikan për Agjencinë e Sigurisë Kombëtare, i cili u largua nga vendi dhe u gjet strehë në Rusi