Luiza Gega kualifikohet për në Lojërat Olimpike “Tokyo 2020”

Periskopi.com Sporti

Atletja nga Shqipëria, Luiza Gega, ka arritur një tjetër sukses në kampionatin ekipor Evropian të Atletikës që po zhvillohet në Shkup.

Gega arriti të fitoi garën e 5 mijë metrave madje e bëri këtë duke vendosur rekord kombëtar, shkruan Top Channel.

Sportistja shqiptare 3 mijë metra arriti t’i kaloj në kohë prej 15 minuta, 36 sekonda e 62 të qindtat, mjaftueshëm për të lënë pas rumunen Fisikoviqi dhe serben Jevtiq, duke merituar dhe ovacionet e publikut në stadiumin Filipi i dytë në Shkup.

Me këtë rast ajo ka arritur të fitoj pikë për normën për Lojërat Oliompike të Tokios që do të zhvillohen verën e ardhshme në Japoni.

Luiza Gega do të jetë për herë të dytë si atlete e kualifikuar me normë olimpike, dhe jo me ftesë, një arritje që vlerëson përpjekjet e saj në të gjithë sezonin.