Ky është Chelsea i vërtetë, shkatërron Crystal Palacen në ‘Stamford Bridge’ – Ben Chilwell thjesht brilant

Periskopi.com Sporti

Chelsea ka arritur një fitore fantastik kundër skuadrës së papërshtatshme, Crystal Palace, me rezultat 4-0.

Ishte një ndeshje absolutisht e dominuar nga ”Të Kaltërit”, të cilët duket se janë këndellur pas startit të luhatshëm.

Ben Chilwell ishte brilant në debutimin e tij në Premier League nga minuta e parë me klubin e ri, teksa hapi llogarinë e golave në minutën e 50-të, shkruan Periskopi.

Për 2-0 realizoi Kurt Zouma me kokë në minutën e 66-të, pas një superkrosimi nga Chilwell në zonë.

Dy golat e tjerë u shënuan të dy nga penalltitë nga Jorginho, i cili fillimisht qëlloi nga 11-metërshi në minutën e 78-të, para se të shënonte në mënyrë identike katër minuta më vonë.

Nga katër ndeshje të luajtur, Chelsea grumbullon shtatë pikë dhe zë vendin e katërt, ndërsa Crystal Palace të tetin me gjashtë pikë. /Periskopi.com/

Chelsea më në fund shpartallon Crystal Palace, Ben Chilwell për pak nuk e ‘shpon’ rrjetën’

Periskopi.com Sporti

Chelsea ka kaluar në epërsi kundër Crystal Palace në ndeshjen e vlefshme për Premier Leaguen.

Pasi u shërbye në afërsi të portës nga Tammy Abraham me kokë, Ben Chilwell lansoi një goditje të fuqishme që përfundoi në rrjetë.

Shikoni golin më poshtë. /Periskopi.com/

Chelsea pa super transferimet në ndeshjen hapëse të Premier Leagues

Periskopi.com Sporti

Hakim Ziyech, Ben Chilwell dhe Thiago Silva pritet të jenë mungesat e Chelsea për ndeshjen hapëse të sezonit.

Tifozët e ‘Bluve’ të Londrës duhet të presin më gjatë për të parë debutimin e disa prej transferimeve të reja.

Ben Chilwell, Hakim Ziyech dhe Thiago Silva nuk do të jenë gati për xhiron e parë.

“Ziyech pësoi një dëmtim në gju në ndeshjen ndaj Brighton. Chilwell po punon për gjendjen fizike, kurse Thiago Silva është në Londër por nuk do të stërvitet deri në vikend”, ka thënë Frank Lampard, transmeton lajmi.net.

Timo Werner me gjasë do të jetë lojtari që tifozët mund ta shohin në ndeshjen e parë të Premierligës.

Chelsea duhet të shpenzojë shumë rekorde botërore nëse dëshiron transferimin e mbrojtësit të PL

Periskopi.com Sporti

Chelsea raportohet se do të duhet ta bëjë Ben Chilwell mbrojtësin më të shtrenjtë në botë nëse ata dëshirojnë transferimin e tij nga Leicester City.

Frank Lampard dëshiron ta ketë mbrojtësin e majtë anglez në skuadrën e tij për sezonin e ardhshëm.

23-vjeçari ka qenë në Leicester që nga mosha 12 vjeç dhe është nën kontratë deri në vitin 2024.

Dhe Mirror pretendon se Foxes po kërkojnë një tarifë të madhe nëse do ta lëshojnë lojtarin e tyre.

Chilwell besohet se dëshiron të bashkohet me Blutë pasi anglezi sheh të ardhmen e tij afatgjatë në ‘Stamford Bridge’.

Mesfushori i Chelseat, Danny Drinkwater kirjoi një aluzion masiv të hënën ndërsa postoi një fotografi të vetes dhe Chilwell në Mykonos – duke bërë tag skuadrën londineze dhe duke përmendur ‘skautimin’.

Mbrojtësi 40 milionësh bën presion për transferim te Chlesea, i thotë klubit se dëshiron largimin

Periskopi.com Sporti

Chelsea tashmë dihet se është në treg për një mbrojtës të krahut të majtë.

Marcos Alonso dhe Emerson Palmeiri nuk kanë impresionuar Frank Lampardin dhe ka qenë e qartë për një kohë se “Të Kaltërit” po kërkojnë të investojnë në këtë departamanet, transmeton Periskopi.

Nuk ka logjikë të investosh aq shumë në emra si Timo Werner e Hakim Ziyech dhe ta lësh skuadrën në këtë gjendje në mbrojtje.

Kështu, Ben Chilwelli i Leicesterit ka qenë vazhdimisht i lidhur me një transferim në “Stamford Bridge” këtë verë.

Chilwell in action

Anglezi konsiderohet si një prej mbrojtësve më të mirë të krahut në Premier League dhe aktivizohet rregullisht me Kombëtaren e Anglisë.

Por kontrata e tij me Leicesterin është deri në vitin 2024, që nënkupton se nuk do të jetë aspak e lehtë për Chelsean për ta transferuar atë, por gjërat ndryshojnë nëse vetë lojtari me cështjen në dorë.

Dhe pikërisht këtë po planifikon të bëjë 23-vjecari. Sic raportohet nga “Mirror”, Chilwell do t’i thotë Leicesterit këtë javë se dëshiron të largohet te klubi dhe të kalojë te Chelsea.

Ai e ka bërë të qartë se e dëshiron kalimin në “Stamford Bridge” dhe duket se vendimi i tij nuk bazohet në faktin se Leicesteri dështoi të kualifikohet për në Champions League. /Periskopi.com/

Gjithçka gati për transferimin e superyllit të Leicesterit te Chelsea, gjendet zëvendëuesi i tij në ‘King Power’

Periskopi.com Sporti

Leicester City mund të jetë duke u përgatitur për largimin e Ben Chilwellit, pas lajmit se klubi po e ndjekë Nicolas Tagliaficon.

Sipas “Mirror”, mbrojtësi i Ajaxit kryeson në listën e “Dhelprave” nëse u duhet ta zëvendësojnë yllin anglez, transmeton Periskopi.

Chilwell ka qenë shumë i lidhur me një transferim te Chelsea këtë sezon, derisa Frank Lampard është i vendosur ta përforcojë mbrojtjen.

p1eacoder71blt1emo1qno1ubj1c7s9.jpg

Manchester City ishte gjithashtu i lidhur me mbrojtësin.

Raporti potencon se Leicesteri po refuzon t’i vëjë çmim mbrojtësit, por 95 milionë euro do të mjaftonin për t’i siguruar shërbimet e tij.

Kjo shumë sigurisht se do të mjaftonte për të gjetur zëvendësuesin, me “Le Sport” që së fundmi raportoi se Tagliafico do të kushtonte 30 milionë euro. /Periskopi.com/

Lampard thyen rekordin e klubit në transferime për këtë lojtar në janar

Periskopi.com Sporti

Chelsea e ka pas të ndaluar të bëjë transferime këtë afat kalimtar veror.

Skuadra londineze ishte e dënua nga FIFA, ndërsa nga muaji janar mund të transferojë futbollistë, transmeton Periskopi.

I pari në listën e Frank Lampard është mbrojtësi i majtë anglez Ben Chilwell.

22-vjeçari ka shkëlqyer edicionin e fundit me fanellën e Leicesterit ku është bërë pjesë e rëndësishme edhe e Kombëtares së Anglisë.

Mediat angleze kanë raportuar se Lampard është jashtëzakonisht shumë i interesuar për transferimin e anglezit në Stamford Bridge.

Por Chelsea nuk do ta ketë të lehtë transferimin e tij, pasi për ta bërë një gjë të tillë duhet të thyhet rekordi i klubit.

Londinezët për ta transferuar yllin anglez duhet të shpenzojnë 72 milionë funte.

E në rast se ndodh ky transferim, atëherë Chilwell do të bëhej lojtari më i shtrenjtë në histori të Chelseat, duke e kaluar edhe portierin Kepa Arrizabalaga /Periskopi.com.