Gazetarja e njohur vritet me bombë që dyshohet se ishte porositur në Shqipëri

Periskopi.com Lajme

Gazeta malteze “The Sunday Times of Malta” raportoi se pajisja e përdorur në vrasjen e gazetares Dafne Caruana Galizia besohet se është prokuruar nga dy vëllezër, të cilët njihen si njerëz me kontakte në krimin e organizuar në Shqipëri. Policia po heton mundësinë që ky të jetë burimi i bombës së vënë në makinën e gazetares.

Hetuesit besojnë se dy nga “kriminelët më të rrezikshëm të Maltës” mund të kenë përdorur kontaktet e tyre në nëntokën shqiptare për të blerë një pjesë të bombës të përdorur për të vrarë gazetaren Daphne Caruana Galizia.

Dy burime të përfshira në hetim i thanë The Sunday Times të Maltës se pjesë të pajisjes eksplozive të përdorur për të vrarë gazetaren e ndjerë ishin “thuajse identike” me atë të përdorur në një shpërthim të mëparshëm me bombë të automjetit në shkurt 2017.

Burimet thanë që pajisja e përdorur në sulmet në Bone dhe Caruana Galizia besohet se ishte prokuruar nga të njëjtët të dyshuar, dy vëllezër, të cilët njihen mirë në nëntokën kriminale Maltese.

Vëllezërit njihen si njerëz me kontakte në krimin e organizuar në Shqipëri, dhe policia po heton mundësinë që ky të jetë burimi i bombës së vënë në makinën e gazetares. Ishte një hetim italian që zbuloi shtrirjen e lidhjes së të dyshuarve me botën e krimit shqiptar.

Një burim i lartë hetimor tha se kishte informacione të tjera që e bënin policinë të besonte se pajisja shpërthyese mund të ketë ardhur nga Evropa Lindore, por tha se nuk mund ta diskutonte çështjen në këtë pikë.

Burimi tha se të dy të dyshuarit besohej se kishin disa lidhje me krimin transnacional. Burimet thanë se zyrtarët e Europol që kanë vizituar Maltën për të analizuar të dhënat në lidhje me vrasjen, po i ndihmojnë ata të shkojnë afër gozhdimit të të dyshuarve që besohet të kenë blerë pajisjen shpërthyese.

Ata po ndihmojnë gjithashtu në mbledhjen e informacionit nga jashtë. Ndërkohë, materiali eksploziv, TNT, besohet të jetë blerë nga diku tjetër – dhe provat mjekoligjore kanë bërë që hetuesit të identifikojnë një garazh Żebbuġ si vendin ku bomba u montua përfundimisht.

Falë të dhënave telefonike, dy të dyshuarit që dyshohet se kanë blerë pajisjen eksplozive janë të lidhur me këtë garazh ku është montuar bomba dhe besohet se janë bashkëpunëtorë të njohur të vëllezërve Degiorgio, Alfred dhe George të cilët janë të akuzuar se kanë kryer vrasjen e zonjës Caruana Galizia së bashku me Vincent Muscat.

Muajin e kaluar, The Sunday Times of Malta kishte raportuar sesi hetuesit besojnë se një biznesmen i madh ishte midis tre të dyshuarve kryesorë të mundshëm pas vrasjes së gazetares 53-vjeçare./abcnews.al