Daliq zbulon prapaskenat: Donin të më shkarkonin dy muaj më parë

Periskopi.com Sporti

Kroati Zlatko Daliq thotë se është trajneri i dytë më i mirë në botë dhe vlen më shumë se 5 milion euro në vit.

Daliq udhëhoqi Kroacinë drejt finales në Kupën e Botës, ku është mundur 4-2 nga Franca.

Daliq tani ka tërhequr vëmendjen e botës së futbollit, dhe është përfolur si trajneri i ardhshëm i Japonisë apo Egjiptit, ndërsa ai vetë kërkon Premier League.

“Doni apo nuk doni ju, jam trajneri i dytë më i mirë në botë”, shprehet Daliq për kroaten Vecernji.

“Dhe shifra 5 milion euro në vit për trajnerin e dytë më të mirë në botë është shumë e ulët. Nuk më pëlqen fakti që njerëz që nuk kanë goditur ndonjëherë topin në jetën e tyre kanë në dorë fatin tim në stolin e Kroacisë. Donin të më shkarkonin dy muaj më parë”, rrëfen tekniku kroat.

Daliq-politikanëve të korruptuar kroatë: Jemi më të varfrit në BE, duart larg nga Kombëtarja

Periskopi.com Lajme

Trajneri i Kroacisë, Zlatko Daliq, iu është drejtuar të gjithë politikanëve të vendit të tij me një letër të hapur, ku iu kërkon të mos përdorin arritjet e Kombëtares për arsye politike.

Daliq ka thënë që politikanët s’do lejohen të bëjnë foto me lojtarët duke qenë se ata janë shkaktarë të gjendjes së vështirë ekonomike në Kroaci dhe emigrimit masiv.

Lojtarë dhe stafi i Kombëtares së Kroacisë kanë vendosur të dhurojnë premiot e fituara në Botëror (rreth 23 milionë euro) për një fondacion të fëmijëve.

Letra e hapur e Zlatko Dalic, e nënshkruar nga vetë lojtarët e Kroacisë!

“I shkruaj këto rreshta për shkak të situatës së vështirë në Kroaci. Kroacia është vendi më i varfër në Bashkimin Evropian [nga 28 vende, është i treti me GDP më të ulët për frymë, me 11,700 euro, vetëm pas Bullgarisë dhe Rumanisë], sunduar nga anëtarët e asaj që ka qenë konsideruar si një organizatë kriminale.

Kroacia është një vend nga i cili miliona njerëz kanë ikur në 20 vitet e fundit. Sot në Kroaci, pensionistët tanë nuk janë në gjendje për të përmbushur nevojat e tyre themelore, të rinjtë nuk mund të përballojnë shkollimin, shëndetësia po falimenton dhe gjyqësori mbron biznesin e madh dhe të korruptuar.

Kërkoj nga të gjithë politikanët dhe përfaqësuesit e autoriteteve që kanë çuar njerëzit në ferr të mjerimit, dëshpërimit dhe varfëria që të qëndrojnë larg nga përfaqësuesja e Kroacisë.

Ju nuk jeni të mirëpritur në veshjet tona, nuk duam të marrim fotografi ose të merremi me ju. Ju jeni ata që e bënë Kroacinë me njerëzit më të varfër në Europë.

Kemi fëmijë që nuk e kanë parë kurrë detin dhe Kroacia ka më shumë se një mijë kilometra vijë bregdetare [mbi 1,880km]. Kemi fëmijë që shkojnë të uritur në shtrat, sepse prindërit e tyre, të papunë, nuk kanë çka t’u japin për të ngrënë.

Njerëzit që e kanë bërë këtë në vendin tonë nuk janë të mirëpritur. Ju lutemi respektoni vendimin tonë, mos mbani fanella të futbollistëve tanë, mos përdorni suksesin tonë për promovimin tuaj. Pra, ju minoni vlerën e punës tonë.

I gjithë ekipi ka raportuar se ata do të dhurojnë çmimet e Kupës Botërore të Rusisë në një fondacion për fëmijët kroatë. Ky fondacion do të financojë pushimet verore për ata fëmijë që nuk kanë parë kurrë Detin Adriatik.

Anëtarët e ekipit kroat të futbollit janë me popullin e Kroacisë dhe do të bëjë atë që ata mund të ndihmojnë, përtej fitoreve. Të gjithë fëmijët kroatë do të kenë mundësinë të kalojnë të paktën shtatë ditë në bregdetin kroat. Kjo është më së paku që mund të bëjmë për më të prekshmit”, thuhet në fund.

 

Si e përzuri skuadra shqiptare si të paaftë trajnerin që sapo dërgoi Kroacinë në Finalen e Kupës së Botës

Periskopi.com Sporti

Ai e ka çuar skuadrën ballkanase, Kroacinë në finalen e Kupës së Botës duke bërë realitet një ëndërr.

Kroacia është një hap larg kupës së BOTËS dhe kjo padyshim është meritë kryesore e trajnerit Zlatko Daliç.

Daliç, 10 vite më parë, pra në 2008-ën erdhi në Shqipëri si trajner kjo nuk zgjati shumë.

Dalic mori drejtimin e Dinamo Tiranës (2008-2009), me të cilën fitoi Super Kupën shqiptare, por në shkurt 2009 pas humbjeve të derbit të njëpasnjëshëm me Partizanin e Tiranës, u shkarkua në fillimin e sezonit pasardhës, dhe u cilësua si i paaftë.

Kjo është dhe një foto e rrallë e trajnerit në kohën kur jetoi në Shqipëri.

Nëpër rrugët e Tiranës, si një njeri krejt i zakonshëm, i veshur thjeshtë…  Kështu dukej 51 vjeçari i cili në tetor 2017 u vendos në Kroaci dhe sot respektohet nga shumë njerëz në mbarë botën për çfarë i dhuroi futbollit kroat.

Qëndresa e lojtarëve kroatë, trajneri Daliq: Askush nuk donte të dilte nga fusha

Periskopi.com Botërori 2018

Kroacia bëri historinë një natë më parë duke siguruar finalen e Kampionatit Botëror pas një triumfi 2-1 në shtesë ndaj Anglisë.

Ajo që ra në sy te skuadra ballkanase ishte se deri në përfundim të kohës së rregullt nuk kishte kryer asnjë zëvendësim.

Trajneri Daliq u shpreh pas ndeshjes, se dëshironte të kryente zëvendësime, por dëshira e madhe e lojtarëve që kishin nisur ndeshjen e bëri atë të mos zëvendësonte asnjë prej tyre deri në minutën e 90.

“Ajo që bënë lojtarët tanë treguan forcë dhe nivel energjie. Desha të bëja zëvendësime, por askush nuk donte të dilte. Të gjithë vazhdonin të thoshin: ‘Mund të luaj, mund të vrapoj’. Disa lojtarë luajtën me lëndime të vogla, me të cilat nuk do të luanin në ndeshjet tjera. Dy lojtarë luajtën me gjysmë këmbe, por kjo nuk u vërejt!”, u shpreh pas ndeshjes trajneri.