Vjen reagimi i spitalit turk ku vdiq gjatë trajtimit 6 vjeçarja nga Kosova

Periskopi.com Lajme

Ka reaguar spitali i cili kishte operuar 6 vjecaren nga Fushë Kosova Delfina Shalën, por që fatkeqësisht ajo ndërroi jetë gjatë operacionit në Turqi. Për këtë familjarët e kanë fajësuar spitalin turk sipas të cilit ata e kanë ofruar trajtimin e duhur për shërimin e saj.

Sipas spitalit, të gjitha deklaratat e babait të vajzës janë të pavërteta, derisa i kanë dhënë edhe arsyet e tyre.

Reagimi i plotë i spitalit:

Në emër të ekipit mjekësor të informuar nga Spitali i Turqisë ndjejmë dhembje të thellë për ndarjen nga jeta e vogëlushes. Por, duke qenë se të gjithë jemi në mëshirë të Zotit askush prej nesh nuk mund ta gjej atë forcë që dhe për një sekondë të vetme t’ia shtoj tjetrit jetën.

Të gjitha deklaratat e pa vërteta të dhëna nga ana e prindërve të vajzës duam t’i arsyetojmë me ngarkesën psiqike dhe dhembjen që po e përjetojnë.

Mirëpo, fakti që të gjitha trajtimet që i janë bërë vajzës janë kryer me njoftim paraprak dhe pëlqim të prindërve, mendojmë që po mbahet i fshehtë qëllimisht nga ana e tyre. (Përderisa ekzistojnë Fletëpëlqimet e nënshkruara). Fakti i të qenit të njohur, falenderues dhe të kënaqur me të gjitha hapat e trajtimit që po i ndërmerreshin vajzës mund të vërehen qartë dhe nga postimet e prindit të saj në rrjetet sociale.

Delfina gjatë trajtimit të saj në Turqi ka qenë nën percjellje multidiciplinare të vazhdueshme nga ana e ekipit mjekësor të specializaur në fushën e Neurokirurgjisë , Ortopedisë dhe Traumatologjisë , Pediadrisë, Pediatrisë kirurgjike dhe Anesteziologjisë me Reanimacion. Fatkeqësisht, pas përkeqësimit të papritur të gjendjes së përgjitshme të saj në fillim të javës së tretë pas operacionit u zhvillua ky fund shumë i dhimbshëm për të gjithë ne. Periudha postoperative e vajzës ashtu sikurse është pasqyruar dhe në rrjetet sociale të prindit Lavdim Shala ka qenë shumë shpresëdhënëse dhe në drejtim pozitiv.

Në momentin që ka ndodhur vdekja, stafi dhe grupi i konzuliumit në Turqi thonë se janë të habitur me sjelljet e prindërve duke iu përveshur angazhimit të tyre absurd për t’i alarmuar mediat në Kosovë ndërkohë që stafi i spitalit në Turqi kishin lënë punën duke vajtuar dhe mbajtur zi për vogëlushen që e kishin trajtuar me përkushtimin më të madh të mundshëm profesional deri në momentin e fundit. (Për këtë si material shtesë disponojmë mesazhe falendirimi nga ana e prindërve të vajzës)

Fatkeqësisht , vdekja sado që është e ftohtë dhe e dhimbshme është një e vërtetë dhe neve si njerëz besimtarë që jemi duhet ta pranojmë me durim.

 

Reagon babai i 7-vjeçares që vdiq në Turqi: Do ta padisë spitalin

Periskopi.com Lajme

Ka ndërruar jetë gjatë trajtimit në një spital të Turqisë, shtatëvjeçarja Delfina Shala. Prindërit e 7-vjecarjes, po i akuzojnë mjekët në Turqi për trajtim jo të duhur mjekësor. Trupi i pa jetë i Delvinës do të varroset sot në orët e pasdites.

U nis për të kërkuar ilaç në Turqi. Por nga atje nuk u kthye më. Delvina Shala, 7-vjeçe nga Fushë Kosova gjeti vdekjen pasi që nuk mundi ta përballojë shërimin.

Prindërit e saj po e akuzojnë stafin mjekësorë në Turqi për trajtim jo të duhur. Babai i saj, Lavidimi po thotë se nga spitali nuk ia sqaruan rrezikshmërinë e aksidentit.

Ky është postimi i plotë i babait të Delvinës së ndjerë: 

Allahu lula xhenetit zemra jeme operacionin te boshti kurrizor qysh na premtun me sukses e jo rrezikshmeri kta e preken ne kry pa dijenin ton allahu i shkatrroft orto mediken e prizerenit .ky spital e paska pas veq per pare perhunsh kan mi dal.ju lutem sa ma shum share leta sheh xhith kosova xhith bota qysh ma maskrun qike edhe autopsin edhe gjykatat mat larta evropijane kem me kerku pergjegjsi.neser mengjes 7 ora ju ftoj tv klan edhe xhith deshmitart e rastin delfina te dalin ne Airoport pergjegjsin per masakrimin e delfines kan me dhan spitali .dita ma e ranne jeten teme sot ne airoport