Haradinaj e Molliqaj tregojnë se si do të vepronin me Kullën e Çakorrin, dialogun dhe Autostradën e Dukagjinit

Periskopi.com Lajme

Daut Haradinaj e Dardan Molliqaj sonte përballë analistëve në ‘Debat Plus’ kanë treguar se si do të veprojnë AAK e PSD me disa tema të ndjeshme nëpër të cilat po kalon Kosova, transmeton Periskopi.

Molliqaj thotë se çështja e Demarkacionit me Malin e Zi është e hapur se do të zgjidhet me vullnetin dhe interesin e qytetarëve.

‘’Ndoshta nuk ka qeveri që e ka ndërmend me lënë Kullën edhe Çakorrin anej. Kjo cështje zgjidhet me vullnetin dhe interesin e qytetarëve. Çështja eDemarkacionit është cështje e hapur’’, tha ai.

”Vizat, cështje e zgjidhur. Ofrojmë si koalicion që njohja me ndodh në mandatin tonë, e dijmë qysh me e bo atë send, por kjo varet edhe prej Serbisë. Por e dijmë që kurrë s’kemi me iu nënshtru Serbisë’’, shtoi Molliqaj.

Ndërsa Haradinaj tha se demarkacioni është mundu me ardhë në Parlament si akt i kryer.

‘’Një copë letër që krejt është në rregull. Dëm i madh që është shty në këtë marrëveshje. Meritë kanë edhe disa ekspertë. Presioni i madh e ndaloi Demarkacionin’’, tha ai.

Po ashtu, ata kanë treguar edhe çka do të ndodh me autostradën e Dukagjinit, për çka ishte kritikuar shumë ish-kryeministri Ramush Haradinaj

‘’Më përpara shkoj në Tiranë se sa në Pejë’’, tha Haradinaj.

‘’Autostrada e Dukagjinit do të bëhet’’, theksoi Molliqaj./PERISKOPI/