Lazio e Deportio La Coruna dominonin në ligat më të forta dy dekada më parë

Periskopi.com Sporti

Kampionatet e futbollit janë pezulluar pothuajse në gjithë botën, kështu që është koha të kujtojmë se si dukshin ligat më të forta dy dekada më parë.

Në sezonin 1999/00, kampioni aktual i Anglisë, Manchester City, nuk ishte fare pjesë e Premierligës. Shumica e tifozëve të Chelseas as që kanë pasur dijeninë se kush është Roman Abramovich.

Rekordi në tregun e transferimeve u vendos nga Inter, që bleu nga Lazio për 32 milionë euro Christian Vierin.

Kujtojmë se në vitin 2017, PSG pagoi gjashtë herë më shumë për të transferuar Neymar nga Barcelona.

Premierliga – Manchester United

Manchester United sezonin 1999/00 e nisi si kampion, ashtu edhe e mbylli, duke përfunduar në vendin e parë, para Arsenal, Leeds United, Liverpool, Chelsea, Aston Villa dhe Sunderland.

Dominimi i Manchester United në Premierligë përfundoi pas pensionimit të Sir Alex Ferguson. Ata nuk kanë fituar titull që nga viti 2013.

Leeds United dhe Bradford City nuk kanë qenë pjesë e elitës me vite më radhë.

Chelsea dhe Manchester City kanë dominuar Premierligën viteve të fundit.

Perez drejt Arsenalit

Periskopi.com Sporti

Arsenali është shumë afër marrëveshjes me Deportivo La Coruna për transferimin e anësorit të kësaj të fundit, Lucas Perez, shkruajnë mediat europiane.

Spanjolli pritet të zbarkojë në Emirates Stadium për një shifër 20 milionë euro.

Lucas ka shkëlqyer te Deportivo në sezonin e fundit, ku ka shënuar 18 gola. /Periskopi.com