Zbulohen dhëmbët e peshkaqenit më të madh parahistorik në botë që jetoi para 2.5 milionë vjetësh

Periskopi.com Lajme

Trembëdhjetë dhëmbë peshkaqenësh janë zbuluar nga zhytës në një vrimë nënujore në Meksikën qendrore, duke mbështetur teoritë e antropologëve se qyteti i Maderia dikur ishte nën det.

Kryeqyteti i shtetit meksikan të Yucatán ka një trashëgimi të pasur të popullit të lashtë Maja dhe një popullsi të tanishme prej 777.615, megjithatë falë zbulimit të zhytësve të dhëmbëve të peshkaqenit 2.5 milionë vjeçar, teoria që mund të ketë jetuar dikur nën ujë tani ka prova thelbësore, transmeton KosovaPress.

Pesëmbëdhjetë fosile dentare u gjetën në total me trembëdhjetë prej tyre besohet se i përkisnin tre specieve të ndryshme të peshkaqenëve, duke përfshirë një megalodon i cili ekzistonte mbi 2.5 milionë vjet më parë.

Midis fosileve ishin vertebrat e fosilizuara që mund t’i përkisnin një kafshe të zhdukur dhe eshtrash njerëzore të fosilizuara, të gjitha ato të ngulitura në muret e një vrime nënujore natyrale.

Fosilet i përkasin periudhës së Pleiocenit, epokës në kohëzgjatjen gjeologjike që shtrihet nga 5 milionë në 2.5 milionë vjet më parë, dhe Miocene, një epokë gjeologjike e hershme që shtrihet midis 23 dhe 5 milionë vjet më parë.

Megalodoni, që do të thotë dhëmb i madh, jetoi midis 15.9 dhe 2.6 milionë vjet më parë.

Ai konsiderohet të jetë një nga grabitqarët më të mëdhenj dhe më të fuqishëm në historinë vertebrore dhe mbetjet fosile sugjerojnë se ishte i gjatë 18 metra.

Mendohet se përbindëshi dukej si një version më i butë i peshkaqenit të bardhë të sotëm shumë të frikshëm dhe peshonte deri në 100 tonë.

Megalodoni është i njohur nga rruazat e fosilizuara dhe dhëmbët, të cilët janë trekëndësh dhe 20 centimetra në gjatësi diagonale.

Peshkaqeni i lashtë mund të notonte me shpejtësi të madhe dhe të vriste një larmi të gjerë të preve, si breshkat e detit dhe balenat.

Hani brokoli për dhëmbë të shëndetshëm

Periskopi.com Shëndeti

Brokoli përmban një gamë të gjerë të lëndëve ushqyese, disa prej të cilave dihet se mbështesin shëndetin oral dhe parandalojnë sëmundjet e dhëmbëve.

Brokli është një burim i mirë i vitaminës C dhe kalciumit, dy lëndë ushqyese të cilat parandalojnë sëmundjet  parodontale.

Një hulumtim tregon se sulforafani që gjendet në brokoli mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit oral

Disa burime pohojnë sipas Healthline se ngrënia e broklit të papërpunuar mund të ndihmojë në zbardhjen e dhëmbëve.

Sugjerime të reja për dhëmbë të shëndetshëm

Periskopi.com Shëndeti

Të gjithë e dimë këshillën për dhëmbë të shëndetshëm, të lahen dy herë në ditë dhe të mos konsumohen shumë ushqime me sheqer.

Edhe kur ndiqen të gjitha këshillat me kujdes, çdo njeri e ka të domosdoshme të shkojë tek dentisti.

Por, mjekët stomatologë kanë dhënë disa sugjerime të reja për çdo person që dëshiron të ketë një higjenë të mirë orale.

Ata thonë se duhen përdorur furça të vogla me qime të buta, në mënyrë që të heqin papastërtitë kudo dhe të mos dëmtojnë mishrat.

Pasta e dhëmbëve sjell përfitimin më të madh për dhëmbët. Sugjerohen pasta me “1350-1500ppmF” pasi ka përqendrim të lartë të fluorit, i cili parandalon prishjen e dhëmbëve.

Fluori zëvendëson mineralet e humbura në dhëmbë dhe gjithashtu i bën ato më të forta.

Rreth 30 minuta pas larjes, dentistët thonë se duhet bërë shpëlarja me listerinë. Nëse e bëni shpëlarjen menjëherë, rrezikoni të largoni fluoridin dhe dhëmbët tuaj do dobësohen.