Britania e Madhe e dënon sulmin e Iranit në bazat ushtarake në Irak

Periskopi.com Lajme

Sekretari i Jashtëm i Britanisë së Madhe, Dominic Raab, thotë se ata e dënojnë sulmin e Iranit në bazat ushtarake irakiane që ishin nikoqire të Britanisë së Madhe, SHBA-së dhe forcave të tjera të koalicionit.

Ai thotë se është “i shqetësuar” nga raportet për viktima dhe përdorimi i raketave balistike.

“Ne i bëjmë thirrje Iranit që të mos përsëriste këto sulme të pakujdesshme dhe të rrezikshme, dhe në vend të kësaj të ndjekë de-përshkallëzimin urgjent,” thotë ai.

“Një luftë në Lindjen e Mesme do të përfitonte vetëm Daesh [Shteti Islamik] dhe grupet e tjera terroriste.”

Marrëveshja me BE, sekretari i Brexit jep dorëheqjen

Periskopi.com Lajme

Sekretari i Brexit i Britanisë së Madhe, Dominic Raab ka dhënë dorëheqjen.

Ai bëri të ditur lajmin me anë të një postimi në Twitter.

“Sot kam hequr dorë si Sekretar i Brexit,”-shkruan Raab.

Raab tha se nuk mund të mbështeste kushtet e propozuara për marrëveshjen që do nënshkruhet mes BE dhe Britanisë

“Unë nuk mund të mbështes me ndërgjegje të plotë kushtet e propozuara për marrëveshjen tonë me BE. Këtu është letra ime drejtuar Kryeministres duke shpjeguar arsyet e mia dhe respektin tim ndaj saj,”-shkroi ai, duke postuar dhe letrën e dorëheqjes.