Super derbi në rrethin e dytë të Kupës, ky është shorti

Periskopi.com Sporti

Është hedhur shorti për rrethin e dytë të DigitAlb Kupës së Kosovës, teksa përballë janë vënë “bigët” qysh në këtë rund, raporton Gazetasheshi.com.

Përballja më interesante e këtij rrethi pritet të jetë ajo ndërmjet Ballkanit dhe Dritës, dy skuadrave që pretendojnë këtë trofe.

Një tjetër takim interesant pritet të jetë ai ndërmjet Feronikelit dhe Llapit.

Gazeta SHESHI ka siguruar edhe çiftet e plota të këtij rundi:

2 Korriku vs. Istogu

Dukagjini vs. Besa

Vëllaznimi vs. Ferizaj

Arbëria vs. Onix

Vitia vs. Ramiz Sadiku

Ulpiana vs. Liria

Malisheva vs. Gjilani

Feronikeli vs. Llapi

Dardana vs. Vllaznia

Ballkani vs. Drita

Dardanët vs. Trepça ‘89

Flamurtari vs. Vushtrria

Minatori vs. Prishtina

Drenica vs. Fushë Kosova

Trepça vs. Drenasi

A&N vs. KEK-u

Ndeshjet e këtij rundi zhvillohen më 27 nëntor me fillim nga ora 12:30.

Sot takohen ekipet e LVV dhe LDK

Periskopi.com Lajme

Ekipet e Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës, sot do të takohen për t’u dakorduar për programin qeverisës.

Kështu ka deklaruar Vjosa Osmani e LDK-së, e cila nuk ka dhënë detaje për kohën dhe vendin e takimit, megjithatë, ka shtuar se vetëm Lëvizjen Vetëvendosje e shohin si partner që mund të qeverisin, megjithatë, ka thënë se fillimisht duhet mirëbesimi nga të dy subjektet.

Sot çerekfinalet e para të Botërorit Rusia 2018

Periskopi.com Botërori 2018

 “Rusi 2018” tashmë ka hyrë në fazën e saj më të nxehtë dhe rrethi i pretendentëve është ngushtuar në vetëm 8 skuadra, të cilat do të përplasen në fazën çerekfinale.

Emocionet e sfidave çerekfinale do të nisin këtë të premte, në orën 16:00, në “Nizhni Novgorod”, ku Franca përballet me Uruguain, në një duel të luftuar, ku edhe pse nisen si favoritë “gjelat” nuk mund të marrin asgjë si të mirëqenë.

Pas entuziazmit për eliminimin e Argjentinës dhe paraqitjen e shkëlqyer të djaloshit të artë Kilian Mbappe, skuadra e Deschamps është një prej kandidateve për titullin botëror, ndërsa në favor të tyre është edhe dëmtimi i Edinson Cavanit, një prej “yjeve” të Uruguait, që rrezikon të mos luajë.

Vëmendja kryesore në këtë sfidë shkon për talentin e bluve Kylian Mbabe, që është lojtari i dytë më i ri që ka shënuar në historinë e Botëorit, pas të madhit Pele.

Statistikat e përplasjeve direkte nuk flasin në favor të Francës, që ka fituar 1, barazuar 4 dhe humbur 3 herë ndaj Uruguait, me golaverazh të përgjithshëm 4/8. Në takimet që i përkaisn finaleve të Botërorit Franca nuk ka fituar asnjë ndeshje, duke barazuar 2 dhe humbur 1 herë.

Mbrëmja e së premtes do të ofrojë emocionet e një tjetër supersfide, të asaj mes Brazilit dhe Belgjikës, në orën 20:00, në Kazan. Në letër kjo cilësohet ndeshja më e bukur e kësaj faze, ndërmjet dy prej skuadrave më të talentuara të Kupës së Botës.

“Seleçao” nuk pëson gol prej ndeshjes së parë në grupe ndaj Zvicrës dhe mund të mbështetet te klasi i Neymar, ndërsa përfaqësuesja belge kaloi me sukses testin e vështirë ndaj Japonisë, ku me përmbysjen e rezultatit, duke shënuar tre gola, tregoi forcë dhe karakter.

Brazili është një skuadër shumë e ekuilibruar, aq sa në 9 ndeshjet e fundit në 8 raste nuk ka pësuar gol. Dhe në 10 përballjet e fundit me skuadrat europiane nuk është mundur asnjëherë, duke fituar 8 dhe barazuar në vetëm 2 raste.