Ekuadori thotë se Britania ka dhënë “garanci” për largimin e Assange nga ambasada

Periskopi.com Lajme

Ish-drejtuesi i “WikiLeaks”, Julian Assange mund të largohet nga ambasada e Ekuadorit në Londër pa asnjë rrezik për jetën apo lirinë, sipas qeverisë së këtij vendi të Amerikës së Jugut. Ekuadori ka thënë se Britania ka dhënë “garanci” për largimin e Assange nga ambasada e saj.

“Qeveria britanike na ka njoftuar se sipas ligjit, ai nuk mund të ekstradohet në një vend ku jeta e tij është në rrezik apo ku mund të përballet me dënimin me vdekje”, deklaroi presidenti ekuadoras, Lenin Moreno.

“Tani është hapur rruga për Assange që të largohet nga ambasada. Atij do t’i duhet të përballet me një gjykim të shkurtër për shmangie të autoriteteve britanike. Nuk do të jetë i gjatë”, tha Moreno.

Ekuadori është përpjekur prej më shumë se gjashtë vite që t’i japë fund azilit të Assange në ambasadën e tij në Londër.

Lexo më shumë në: https://m.gazetaexpress.com/lajme/ekuadori-thote-se-britania-ka-dhene-garanci-per-largimin-e-assange-nga-ambasada-602902/?utm_source=referral&utm_medium=web&utm_campaign=copyright

A do ta dorëzojë Ekuadori themeluesin e WikiLeaks tek autoritetet britanike?

Periskopi.com Lajme

Ekuadori duket se po përfundon planet për tërheqjen e mbrojtjes së azilit për themeluesin e Wikileaks, Julian Assange, dhe që në fillim të javës së ardhshme, pritet ta nxjerrë atë nga ambasada e saj në Londër dhe t’ia dorëzojë autoriteteve britanike, sipas raporteve të medias.

Assange, 47 vjeç, është fshehur në ambasadë që nga viti 2012, pasi u strehuan për të shmangur ekstradimin në Suedi, ku ishte kërkuar për t’u marrë në pyetje lidhur me akuzat për sulme dhe përdhunim seksual.

Megjithëse Suedia ka hedhur poshtë hetimin e saj për akuzat për përdhunim, Assange ka vendosur të mos largohet nga ambasada për shqetësimin se SHBA do të kërkojë menjëherë arrestimin dhe ekstradimin e tij mbi rrjedhjen e dokumenteve të klasifikuara në WikiLeaks nga Chelsea Manning.

WikiLeaks është gjithashtu fokusi i hetimit nga këshilltari special Robert Mueller në ndërhyrjen ruse në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016, duke shpërndarë materiale të hackuara.

Ekuadori është rritur gjithnjë e më shumë të pakënaqur me marrëveshjen e azilit në muajt e fundit. Në mars, Ekuadori i la Assange të përdorte internetin nga ambasada për shkelje të një marrëveshjeje që nënshkroi në fund të vitit 2017 për të mos përdorur komunikimet e tij për të ndërhyrë në punët e shteteve të tjera.

Ekuadori e ka forcuar qëndrimin e tij pas zgjedhjeve të majit të presidentit Lenin Moreno, i cili e ka përshkruar Assange si një “haker”, një “problem të trashëguar” dhe një “gur në këpucë”.

Assange, një programues australian i kompjuterëve, veçanërisht nxori zemërimin e Ekuadorit duke zemëruar qeverinë spanjolle me mbështetjen e tij për udhëheqësit separatistë në rajonin spanjoll të Katalonjës, të cilët kërkonin të shkëputeshin vitin e kaluar.

Times of London raportoi javën e kaluar se ministrat britanikë dhe zyrtarët e lartë të Ministrisë së Jashtme ishin “të kyçur në diskutimet mbi fatin e Assange”.

Përveç kësaj, presioni i lajmeve ruse, citoi burime të paidentifikuara të thoshte se Ekuadori është gati të dorëzojë Assange tek autoritetet britanike “në javët apo edhe ditët e ardhshme”.

Glen Greenwald, redaktor i The Intercept, njoftoi të shtunën se ai pret që Moreno të finalizojë një marrëveshje me autoritetet britanike gjatë udhëtimit të tij në Londër të premten për një samit të aftësisë së kufizuar botërore. Greenwald tha se Moreno gjithashtu ka në plan të udhëtojë për në Madrid gjatë udhëtimit të tij.

Greenwald citoi një burim të paidentifikuar pranë Ministrisë së Jashtme ekuadoriane dhe zyrës së presidentit, duke konfirmuar se Moreno është afër një marrëveshjeje që në fillim të kësaj jave.

Greenwald, ish gazetar i The Guardian, është një gazetar dhe autor që shkruan gjerësisht për çështjet e sigurisë kombëtare. Ai botoi një seri artikujsh rreth programeve të mbikëqyrjes së SHBA dhe Britanisë, të bazuara pjesërisht në dokumentet e klasifikuara të publikuara nga Edward Snowden, një kontraktues i vetëm amerikan për Agjencinë e Sigurisë Kombëtare, i cili u largua nga vendi dhe u gjet strehë në Rusi

1 ton drogë i fshehur mes peshkut në Roterdam, në mesin e të arrestuarëve edhe një shqiptar

Periskopi.com Lajme

6 persona të kombësive të ndryshme, mes të cilëve edhe një shqiptar, janë arrestuar pas një operacioni policor në Roterdam.

Mësohet se 1125 kg kokainë që ishte nisur nga Ekuadori u sekuestrua nga uniformat blu.

Të gjashtë u arrestuan në Zaandam dhe do të përfshiheshin në mbledhjen e drogës, raporton Shërbimi i Prokurorisë Publike.

Mësohet se kokaina ishte kapur më 6 korrik në Roterdam, në një automjet me peshk të ngrirë nga Ekuadori. E gjithë ngarkesa e drogës të transportuar kapte shumën 22 milionë euro në tregun e shumicës.

Automjeti do të transportonte peshk të ngrirë për një kompani në Zaandam. 6 personat u prangosën nga policia pasi u kapën në flagrancë ndërkohë që po hapnin kutitë për të marrë drogën.