Daenerys nga Game of Thrones fsheh historinë e trishtuar pas fytyrës gazmore

Periskopi.com Showbiz

Aktoren e shkëlqyer Emily Clarke e njohim kryesisht për rolin e saj si Daenerys Targaryen në serinë e kultit “Game of Thrones”, e cila arriti në finalen e saj këtë pranverë.

Ajo filloi rrugëtimin e saj yjor në teatër, dhe pasi mbaroi Akademinë e Aktrimit në Londër, filloi të shfaqej në role dhe reklama më të vogla televizive. Fitoi statusin e saj të yllit vetëm pas rolit në një histori fantastike që ka pllakosur botën.

Biondja seksi nga Game of Thrones është bërë personazhi fiktiv më me ndikim në botë dhe me këtë emër pagëzohen edhe vajzat e porsalindura në gjithë botën. Disa Daenerys e donin dhe disa e urrenin, por askush nuk ishte indiferent ndaj Nënës së Dragoit.

Clarke (33) filloi të shëtiste në tapetet e kuq kur ishte 25-vjeç. Dhe në vitin 2011 kur sezoni i parë i Game of Thrones u transmetua, bota e kulturës popullore ndryshoi dhe Emily u bë një yll brenda natës.

Së shpejti u bë një simbol seksi dhe vuajtja e heshtur e miliona burrave, dhe pavarësisht se u bë një nga aktoret më të kërkuara dhe më të paguara, ajo mbeti një vajzë ‘me këmbë në tokë’ dhe me një sens të shkëlqyeshëm humori.

Roli i saj në Game of Thrones gjithashtu mori lavdërime nga kritikët, duke e  nominuar atë madje tri herë për çmimin Emmy. Revista ‘Time’ e ka renditur vazhdimisht si një nga njerëzit më me ndikim të ditëve të sotme, dhe në vitin 2014, ajo u shpall femra më e dëshiruar në botë.

E lezetshme, e ulët me shtat dhe me një pamje të bukur të orës së rërës, Emily i bëri të gjithë për vete si përmes aktrimit, po ashtu edhe përmes pamjes. Sot, kjo aktore kalon shumicën e kohës në Londër, por për shkak të punës së saj, ajo bleu edhe një vilë në Kaliforni.

Edhe pse mund të duket sikur jeta e saj është një histori përrallë, ajo ka përjetuar momente shumë të vështira dhe të errëta, transmeton KosovaPress.

Konkretisht, në mars 2009, ajo zbuloi se kishte mbijetuar nga një seri sulmesh në tru. Për shkak të kësaj, ajo pati një aneurizëm, një këputje arteriale, por më pas iu nënshtrua një operacioni në tru, i cili dukej se zgjidhte problemin. Sidoqoftë, ky nuk ishte fundi i problemeve të saj shëndetësore.

Kur për herë të parë mori diagnozën e frikshme, ajo ishte vetëm 24-vjeç, dhe humbi një pjesë të kujtesës pas tri operacioneve. Nuk mund të mbante mend emrin e saj, e lëre më të kujtojë fjalitë e tekstit.

“Pas operacionit, nuk mbaja mend as emrin tim, i cili ishte veçanërisht i frikshëm për mua. Unë nuk e di se çfarë po ndodhte dhe të gjithë rreth meje ishin të shqetësuar”, pranoi Emily.

Ajo iu nënshtrua operacionit të saj të dytë në vitin 2013, pak para se të fillonte xhirimi i sezonit të dytë të Game of Thrones.

“Për të qenë e sinqertë, minutë pas minute mendova se do të vdisja çdo çast,” zbuloi aktorja.

Shëndeti i saj u përkeqësua disa vjet më vonë, kur ajo u vu re nga një skemë rutinore e trurit që duhej të hiqej sa më shpejt, dhe operacioni ishte e vetmja mundësi.

Ajo iu nënshtrua një operacioni tjetër, por kësaj radhe ajo ishte e pasuksesshme.

Clark përfundoi përsëri në tryezën kirurgjikale, e cila përfshinte një hapje të kërkuar të kafkës.

“Shërimi ishte edhe më i dhimbshëm. Dukej sikur sapo kalova një luftë më të tmerrshme se ajo që Daenerys kishte përjetuar në seri. Unë dola nga operacioni me pjesët e kafkës sime që ishin zëvendësuar me titan. Kam një njollë të dukshme që shtrihet nga koka deri në vesh, por në fillim nuk e dija se do të ishte e dukshme. Para së gjithash, në atë kohë isha e shqetësuar vazhdimisht për humbjen e mundshme të aftësive njohëse ose shqisore”, tha ajo, duke shtuar se frika e saj më e madhe ishte se nuk do të mund të merrej më me aktrim.

Fatmirësisht, me mbështetjen e kolegëve, familjes, dhe kujdesit të mjekëve, Emily ka arritur të dalë më e fortë dhe është e qëndrueshme sot, me pamjen e saj të lezetshme kudo që shfaqet.