Shënohet viktima e parë në Kosovë nga epidemia “Ethet e minjve”, është 21 vjeçari nga Juniku

Periskopi.com Lajme

21-vjeçari nga komuna e Junikut, Fluturim Gaxherri, konsiderohet viktima e parw qw ka vdekur nga swmundja e etheve tw minjve.

Gaxherri, afwr një muaj me parë kishte marrë sëmundjen e etheve të minjve, si pasojë e konsumimit të ushqimit i cili ishte infektuar nga minjtë.

21 vjeçi fillimisht kishte vetëm temperaturë ndërsa me vonë iu kishte keqësuar gjendja dhe ishte shtrirë në QKUK, ai kishte rënë në koma, ku pothuajse për një muaji nuk kishte asnjë përmirësim, ndërsa mbrëmë është kumtuar lajmi i hidhur nga familjarët për vdekjen e tij.

Vlen të theksohet se Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ditë me parë kishte alarmuar lidhur me situatën epidemiologjike me ethet e minjve, duke bërë thirrje që ushqimet të ruhen nga minjtë.

Ky institut kishte treguar përmes Facebook’ut për një rast që ishte gjendje të rëndë.